Қадрли дўстлар, биз C.A.T. Science Accelerator 2.0 иштирокчиси бўлган жамоалар билан интервьюлар туркумини чоп этишда давом этамиз.
Бугун биз суғориш учун мўлжалланган сувлар таркибидаги тузлар миқдорини камайтирувчи қурилмани ишлаб чиқишни кўзда тутувчи лойиҳа устида ишлаётган DefuseIt жамоасидан интервью олдик.
❓ Лойиҳангиз ҳақида гапириб берсангиз. Қандай маҳсулотни ишлаб чиқармоқчисизлар? Лойиҳа билан мақсадли аудиториянинг қайси муаммосини ҳал қилиб беряпсизлар?
Лойиҳамиз Defuse-it деб аталади, биз сув тозалаш қурилмасини, аниқроғи суғориш учун мўлжалланган сувлар таркибидаги тузлар миқдорини камайтирувчи қурилмани ишлаб чиқаришни кўзлаяпмиз. Бу шунчаки қурилма эмас, балки қарорлар қабул қилиш тизимига эга асбоблар тўплами бўлиб, у сувни тозалаш пайтида барча параметрларни, ҳатто фильтр юкламасигача бўлган параметрни ҳисобга олади. Асосий вазифа фермерларга қишлоқ хўжалик маҳсулотларини кам харажатлар билан ишлаб чиқаришга кўмаклашиш.
❓ Жамоангиз ҳақида гапириб берсангиз. Жамоангизга бундай қурилмани ясаш ғояси қандай келди?
Жамоамиз кичкина, аммо аҳил. Унда турли фаолият соҳаларининг мутахассислари ишлайди, жумладан:
✅Усмонов Азиз Магдалиевич, PhD, мелиорация техникаси бўйича эксперт.
✅Юсупов Муҳаммадсодиқжон, магистрант, дастурчи, LAN ва LoRa технологиялар бўйича мутахассис
✅Озодов Эзозбек, докторант, муҳандис-технолог.
✅Исмоилов Сарвар, магистрант, дастурчи, Web-дастурлаш бўйича мутахассис
❓ Лойиҳангизнинг мақсадли аудиторияси ким?
Тушунган бўлсангиз, фермерлар ва қишлоқ хўжалигига ихтисослашган кластерлар асосий аудиториямиз ҳисобланади.
❓ Тажриба намунасини олишга муваффақ бўлдингизми? Агар ҳа бўлса, унда дала синовларини ўтказа олдингизми?
Бизда тажриба намунаси бор, унинг устидаги ишларни давом эттиряпмиз. Айтиш жоизки, синовларни ҳам ўтказишга улгурдик, мақтанишга арзигулик нарсалар ҳам бор, аммо қилинадиган ишлар ҳали кўп, чунки у ҳозирча мукаммал эмас. Биз биринчи натижани, яъни ушбу тизимдан фойдаланган ҳолда етиштирилган помидорларни C.A.T 2.0 нинг биринчи босқичида ўтказилган дастлабки тақдимотда кўрсатгандик.
❓ Тупроқ шўрланиши муаммосини ҳал этишнинг бошқа методлари ҳам борми? Улар билан таққослаганда сизнинг қурилмангиз қандай афзалликларга эга?
Ҳа, албатта, улар жуда кўп. Сувни чучуклаштириш, унга импульсли таъсир кўрсатиш ва механик тозалаш методлари мавжуд. Аммо улар тозалаш учун кўп вақтни талаб қилади, чунки сувни ичимлик эҳтиёжлари учун тозалашни кўзда тутади, бу эса жуда қийин жараён. Бизнинг асосий афзаллигимиз: биз қурилмани шу ерда Ўзбекистонда йиғамиз ва бошқа мамлакатларга қараганда хизматларимизни тезроқ тақдим этишимиз мумкин. Истеъмолчи учун сув тозалаш қурилмаларининг асосий муаммоси – жараённинг ўзида эмас, балки сервисда. Биз бунга мутахассис, UzAuto Motors компаниясининг атроф-муҳитни муҳофаза қилиш бўйича менежери Озода Исмоилова билан сессияда ишонч ҳосил қилдик. Биз хизматимизни хорижий етказиб берувчилардан фарқли ўлароқ буюртмачининг истаги бўйича исталган вақтда, ортиқча расмиятчиликсиз таклиф этишимиз мумкин.
❓ Қурилманинг тахминий қиймати қанча? Унга фақат қурилманинг ўзи кирганми ёки техник хизмат кўрсатиш нархи ҳамми?
Қурилманинг тўлиқ тўплами қиймати 7 046 000 сўмни ташкил қилади. Одатда, мижозларимиз қурилманинг бошланғич конструкцияси учун тўлашга тайёр бўлади, яъни бунда тўпламда масофадан бошқариш тизими ва авария назорати тизими бўлмайди, бу уни анча арзонроқ қилади. Бу конструкцияни мижозга етказиб бериш ва ўрнатишни ҳам ҳисобга олган ҳолда 4 750 000 сўмга тушади.
❓ Қурилмангизни мамлакатнинг турли ҳудудларидаги фермерлар орасида қандай илгари суришни режалаштиряпсизлар?
Биз намойиш қилишни энг яхши реклама деб ҳисоблаймиз. Ҳозир биз Андижон, Наманган, Фарғона ва Сирдарё вилоятларига мўлжал оляпмиз. Бўлғуси мижозлар билан бевосита алоқа давомида қурилмани намойиш этамиз. Фермерлар билан қишлоқларда учрашувлар ўтказишни режалаштирганмиз. Аммо ижтимоий тармоқлардаги коммуникациялар имконияти ҳақида ҳам унутмаймиз. Ҳозир Телеграмда лойиҳамиз қандай ривожланаётгани ҳақида блог юритяпмиз, бу ҳамкорлик учун кластерларни жалб этишга ёрдам беради.
❓ Илғор Технологиялар Марказининг лабораторияларидан фойдаланишни режалаштирганмисизлар? Агар ҳа бўлса, унда қандай мақсадларда?
Бизга биринчи учрашув чоғида Марказда суюқликлар таҳлили бўйича энг илғор технологиялар мавжудлигини айтишганди, шу боис биз бу имкониятдан агрегатимиз ишининг натижаларини, у сувни қай даражада сифатли тозалашини ва қурилманинг ишлаш методикасини қанчалик оптималлаштириш мумкинлигини текшириш учун фойдаланиш ниятидамиз. Биз 3D-принтер ёрдамида фильтр яратишни режалаштирганмиз, бу ҳақда биз марказнинг ажойиб мутахассиси Мўминов Ёқуб Вафоевич билан гаплашгандик, у бизга ўз ёрдамини таклиф қилди.

Сегодня мы взяли интервью у команды DefuseIt, с проектом по разработке установки для понижения уровня солесодержания воды для орошения.
❓ Расскажите о вашем проекте. Какую продукцию вы планируете производить? Какую проблему целевой аудитории вы решаете?
Наш проект называется Defuse-it, мы планируем производить установки для водоочистки, а точнее — понижения уровня солесодержания воды для орошения. Надо отметить, это не просто устройство, а набор приборов с системой принятия решений, которая учитывает все параметры при водоочистке, вплоть до нагрузки фильтра. Наша основная задача — помочь фермерам производить сельхозпродукцию с наименьшими затратами.
❓ Расскажите о вашей команде. Как к вашей команде пришла идея такого устройства?
Наша команда маленькая, но дружная. В ней четыре специалиста разных сфер деятельности.
✅Усманов Азиз Магдалиевич, PhD, эксперт по мелиоративной технике.
✅Юсупов Мухаммадсодикжон, магистрант, программист, специалист по LAN и LoRa технологиям
✅Озодов Эзозбек, докторант, инженер-технолог.
✅Исмаилов Сарвар, магистрант, программист, специалист по Web-программированию
❓ Кто является целевой аудиторией вашего проекта?
Как вы догадались, нашей основной аудиторией являются фермеры и кластеры, специализирующиеся на сельском хозяйстве.
❓ Есть ли у вас уже опытный образец? Если да, то проводили ли вы полевые испытания?
У нас уже имеется опытный образец, над которым мы работаем. Надо сказать, мы уже проводили испытания, есть чем похвастаться, но нам ещё много надо работать, ведь он пока далёк от совершенства. Мы уже показывали первый результат при предварительной презентации на первом этапе C.A.T 2.0., —помидоры, выращенные на основе системы орошения с использованием этой системы.
❓ Есть ли другие методы решения проблемы засоленности почвы? Какие преимущества имеет ваше устройство перед ними?
Да, конечно, их много. Есть методы опреснения, импульсного воздействия и механической очистки. Но они требуют много времени для очистки, потому что нацелены на очистку воды для питьевых нужд, а это очень трудоемкий процесс. Наше основное преимущество: мы собираем устройство у нас в стране и можем оперативно предоставить наши услуги в сравнении с предприятиями других стран. И, основная проблема в устройствах водоочистки для потребителя — это не сам процесс, а сервис. В этом мы убедились на сессии со специалистом Озодой Исмаиловой — менеджером по охране окружающей среды в UzAuto Motors. Мы можем предложить наш сервис в любое время по желанию заказчика, без особых формальностей при заказе, в отличии от зарубежных поставщиков.
❓ Какова примерная стоимость устройства? В стоимость входит только само устройство, или также и техническая поддержка?
Стоимость полной комплектации устройства составляет 7 046 000 сумов. Как правило, наши клиенты готовы заплатить за стартовую конструкцию устройства, когда в комплекте отсутствуют системы дистанционного управления и аварийного контроля, что делает его значительно дешевле. Такая конструкция обходятся клиенту с учётом доставки и установки в 4 750 000 сумов.
❓ Как вы планируете продвигать ваше устройство среди фермеров в разных регионах страны?
Мы считаем, что самая лучшая реклама — это демонстрация. Сейчас мы нацелены на такие регионы, как Андижан, Наманган, Фергана и Сырдарья. Мы планируем в прямом контакте продемонстрировать работу устройства нашим потенциальным клиентам. Мы устроим встречи с фермерами в кишлаках. Но не будем забывать о современных возможностях коммуникаций в социальных сетях. В Телеграм мы ведем блог о развитии нашего проекта, это поможет привлечь Кластеры для сотрудничества.
❓ Планируете ли вы использовать лаборатории Центра Передовых Технологий? И если да, то для каких целей?
На первой встрече нам сказали, что в Центре есть самые передовые технологии по анализу жидкости, и мы планируем использовать эту возможность для проверки результатов работы нашего агрегата, насколько он качественно очищает воду и насколько можно оптимизировать методику работы нашего устройства. Мы планируем создать фильтр при помощи 3D-принтера, об этом мы уже говорили с замечательным специалистом центра передовых технологий Муминовым Якубом Вафоевичем, который любезно предложил свою помощь.