Akseleratorga tanlab olingan va faoliyatini boshlagan jamoalarni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o‘rinbosari Shaxlo Utkurovna Turdiqulova tabrikladi.
Ilg‘or Texnologiyalar Markazining direktori Dilbar Dolimova Markazning imkoniyatlari haqida so‘z yuritdi.
Aleksandr Yudakov, C.A.T. Science Accelerator rahbari, ITMning laboratoriyalarini taqdim etdi va akselerator qanday uskunalar, infratuzilma va mentorlik ko‘magini (olimlar va biznes tomonidan) taqdim etishi mumkinligi haqida gapirib berdi.
❇️ Akseleratordagi ishlar natijalari va o‘z loyihalari haqida moliyaviy mablag‘larga ega bo‘lgan avvalgi qabul finalchilari ham gapirib berdi:
– Barno Ortiqxo‘jayeva, birinchi akselerator qabulining finalchisi, LiPatch loyihasi bilan qatnashgan, ayni paytda esa – Innovatsion rivojlanish agentligida startap-loyihalarni tijoratlashtirish bo‘yicha ilmiy-texnikaviy kengash raisi;
– Iroda Shermatova, Oral plast startapi;
– Vyacheslav Li, Eko Bubble loyihasi;
– Omina Mirakbarova, Lucky Step: Diabetic Shoes startapi;
– Kamola Ramazonova, Doc Soap loyihasi.
Akselerator mentorlari va trekerlari Alisher Yusupov va Yelena Seleznyova 6 oy davomida akseleratorda faoliyat qanday olib borilishi haqida so‘z yuritishdi.
✔️ Tadbirning intellektual qismida barcha jamoalar Elevator Pitch bo‘yicha tayyorgarlikni namoyish etishdi (ya’ni auditoriyaga o‘z loyihalarini 1 daqiqa ichida taqdim etishdi).
Akselerator seminarlari va mentorlik sessiyalari 12-apreldan boshlanadi. Yangiliklarni kuzatib boring!

С отбором в акселератор и началом работы команды поздравила Шахло Уткуровна Турдикулова, заместитель министра высшего образования, науки и инноваций.
Дилбар Далимова, директор Центра Передовых Технологий, рассказала о возможностях Центра.
Александр Юдаков, руководитель C.A.T. Science Accelerator, представил лаборатории ЦПТ и рассказал, какое оборудование, инфраструктуру и менторскую поддержку (со стороны ученых и бизнеса) может предоставить акселератор.
❇️ О результатах работы в акселераторе и своих проектах рассказали финалисты прошлых наборов акселератора, получившие финансирование:
— Барно Артыкходжаева, финалистка в первом наборе акселератора с проектом LiPatch и в настоящее время — председатель научно-технического совета по коммерциализации стартап- проектов в агентстве инновационного развития;
— Ирода Шерматова, стартап Oral plast;
— Вячеслав Ли, проект Eko Bubble;
— Омина Миракбарова, стартап Lucky Step: Diabetic Shoes;
— Камола Рамазонова, проект Doc Soap.
Менторы и трекеры акселератора, Алишер Юсупов и Елена Селезнева, рассказали, как будет проходить работа в акселераторе на протяжении 6 месяцев.
✔️ В интерактивной части мероприятия все команды попрактиковали Elevator Pitch (представили свой проект аудитории за 1 минуту).