Қадрли дўстлар, биз C.A.T. Science Accelerator 2.0 акселераторининг иштирокчи жамоалари билан интервьюлар сериясини бошлаяпмиз
Бугун биз протезлар сифатида ишлатиладиган юмшоқ юритмаларни яратиш лойиҳасини ишлаб чиққан BiTronics жамоасидан интервью олдик.
—Лойиҳангиз ҳақида гапириб берсангиз
Жамоамиз биотроника ва робот техникаси учун ноёб юмшоқ юритмалар тизимини ҳамда протезлаш технологиясини ишлаб чиқди.
— Юритма: машиналар ва механизмларни ҳаракатга келтириш учун мўлжалланган қаттиқ қурилмалар мажмуи.
— Юмшоқ типдаги юритмалар:- худди шу функцияга эга, аммо ишлаш қобилиятини йўқотмаган ҳолда деформацияланишга қодирлиги билан эътиборли. Ишлаш принципи – фаол моддага кимёвий ва термал таъсир кўрсатиш. Одамнинг мускул тизими худди шу тарзда ишлайди.
— Технологияни йўқотилган оёқ-қўлларни протезлашда ҳамда ҳаракатларга пластика, конструкциянинг аморфлигини берган ва “инсон” образини яратган ҳолда робот техникасида қўллаш мумкин.
—Жамоангиздаги мутахассислар ҳақида гапириб берсангиз
Валерий Юн. Бош директор. Лойиҳа ғоясининг муаллифи. Физика соҳасининг мутахассиси.
Элёр Сафаров. Ижрочи директор. Менежмент ва иқтисодиёт соҳасининг мутахассиси.
Михаил Чикорин. Кимё ва IT- технологиялар соҳасининг мутахассиси.
Ярослав Ольшанский. Дастурий таъминотни синовдан ўтказувчи.
—Бу ғоя қандай келди? Протезлаш муаммосини янгича усулда ҳал қилиш керак деган фикрга қандай келдингиз?
Даставвал протезлаш муаммосини янгича усулда ҳал этиш мақсади йўқ эди. Шунчаки технология ғояси бор эди. Эслашимча, бу 9-синфда, физика дарсида юз берди. Мени иккита ўтказгич билан ўтказилган Фарадей тажрибаси жалб этди. Улар ток ўтказганда атрофда магнит майдонини ҳосил қилади… Иккита пластина ва худди шундай эксперимент ўтказилгани акс этган расм бор эди. Бу мавзуни чуқурроқ ўрганиб, ушбу самара асосида юритмаларни яратиш мумкинлигини тушундим. Конструкция кичик ФИКга эга экани маълум бўлди.
Мактаб ўқувчиси пайтимда мен компьютер ўйинларига қизиқардим. Ўша пайтда CRYSIS ўйини билан биринчи марта танишганман. Бош қаҳрамон одамдаги каби мушак толалар қопламасига ўхшаш экзоскелетда юрарди. Бу ўйин менда катта таассурот қолдирди, ушбу технологияга яқинлашишни истардим. Ечимни кимё даражасида излаш керак эди.
Одамзотнинг протезлаш соҳасидаги энг сўнгги ишланмаларини таҳлил қилар экан, ҳамма эътиборни қаттиқ юритмали қурилмаларга қаратади. Кейин, одам мушак толалари анатомиясини батафсил тадқиқ қилиб, шундай ишлаш принципи ва хусусиятлари бўйича ўхшаш материал зарур деган хулосага келдим. Полимер тузилмалар ана шундай ўхшаш материал бўлиб чиқди.
—Сизнинг протезларингиз ва ҳозир фойдаланилаётган протезлар орасида фарқ борми?
Фарқ оёқ-қўллар анатомиясини максимал имитация қилишга амал қилишга бориб тақалади. Юритмалар типида ҳам фарқлар бор.
—Ишлаб чиқиш жараёнида қандай қийинчиликларга дуч келдингиз?
Фаол моддани танлаш, бошқариш тизимининг типи, протезлаш технологиясини қўллаш.
—Протезларингизнинг нархи қандай бўлади?
Бу танланган материалга ва оёқ-қўлларнинг жароҳатланиш турига боғлиқ бўлади. Хусусан, тирсак бўғимигача шикастланганда скелет сифатида карбон композитлардан фойдаланганда нарх 970 АҚШ долларидан 1390 АҚШ долларигача бўлади.
Ҳозирча ҳисоб-китоб фақат қўлланадиган материал миқдори ва тури доирасида бормоқда. Шунингдек ҳозирча тирсак бўғимидан кейинги шикастланишлар муаммосини ҳал этиш бошқариш тизими билан боғлиқ қийинчиликлар сабабли техник жиҳатдан кўзда тутилмаган, кейинчалик ушбу муаммони акселератор гуруҳи билан биргаликда ҳал этишга умид қиляпмиз.
—Акселерация дастурида бир ой ишлаш давомида ўзингиз учун қандай янги нарсаларни билиб олдингиз?
Акселератор бозор таҳлили бўйича маълумотларни тақдим этади, бу жуда долзарб масала, шунингдек бошқа лойиҳалар билан танишиш каби фойдали тажриба орттирамиз. Ўзим учун жамоада ишлаш нималигини кашф қилдим. Ташкиллаштириш, бошқариш, мураккаб вазиятларда ечимларни излаш кўникмаларига эга бўлдим.
—Илғор Технологиялар Марказининг лабораторияларидан қай тарзда фойдаланишни режалаштиряпсиз?
Жамоамиз марказ лабораториясидан айрим моддаларни таҳлил қилиш, материалшунослик бўйича лаборатория синовларини ўтказиш учун фойдаланишни режалаштирмоқда.

Друзья, мы начинаем серию интервью с командами-участниками C.A.T. Science Accelerator 2.0
Сегодня мы взяли интервью у команды BiTronics, с проектом создания мягких приводов, которые будут использоваться в качестве протезов.
—Расскажите о вашем проекте
Наша команда разработала уникальную систему мягких приводов для биотроники и робототехники, а также технологии протезирования.
— Привод: совокупность жестких устройств, предназначенных для приведения в действие машин и механизмов.
— Приводы мягкого типа:- имеют ту же функцию, но примечательны тем, что способны деформироваться, не теряя работоспособности. Принцип работы — химическое и термальное воздействие на активное вещество. Таким же образом работает мускульная система человека.
— Технология применима для протезирования утраченных конечностей, а также для робототехники, придавая пластику в движении, аморфность конструкции, создавая более «человеческий» образ.
—Расскажите о специалистах вашей команды
Валерий Юн. Гендиректор. Автор идеи проекта. Специалист в области физики.
Элер Сафаров. Исполнительный директор. Специалист в области менеджмента и экономики.
Михаил Чикорин. Специалист в области химии и IT- технологий.
Ярослав Ольшанский. Тестировщик ПО.
—Как вам пришла такая идея? Что навело вас на мысль, что проблему протезирования нужно решать новым способом?
Поначалу не было цели решать проблему протезирования новым способом. А была идея технологии. Это произошло на уроке физики, насколько помню, в 9 классе. Меня привлек опыт Фарадея с двумя проводниками. При пропуске тока, они образуют вокруг магнитное поле… Был рисунок с двумя пластинами и аналогичным экспериментом. Более углубившись в эту тему, я понял, что на основе этого эффекта можно создать приводы. Выяснилось, конструкция имела малый КПД.
Будучи школьником, я увлекался компьютерными играми. На тот момент впервые познакомился с игрой CRYSIS. Главный герой являлся носителем экзоскелета, схожим с покровом мышечных волокон человека. Я был очень впечатлен этой игрой, хотелось приблизиться к этой технологии. Искать решение было необходимо на химическом уровне.
Анализируя последние разработки человечества в сфере протезирования, все акцентировали внимание на жёсткоприводных устройствах. Далее, подробно исследуя анатомию мышечных волокон человека, пришел к заключению, что необходим подобный принцип работы и материал, схожий по свойствам. Подобным оказались полимерные структуры.
—Есть ли отличия между вашими протезами, и теми, что уже используются?
Отличия заключается в соблюдении максимальной имитации анатомии конечности. Отличия в типе приводов.
—C какими сложностями вы столкнулись при разработке?
Подбор активного вещества, тип системы управления, применение технологии протезирования.
—Какая стоимость будет у ваших протезов?
В зависимости от выбранного материала и типа повреждения конечности. Так, используя карбоновые композиты в качестве скелета при повреждении до локтевого сустава, цена варьируется от 970$ до 1390$.
Расчет пока идёт исключительно в рамках количества и типа используемого материала. Пока решение проблем повреждений после локтевого сустава технически не предусмотрено из-за сложности с системой управления, в дальнейшем надеемся решить эту проблему вместе с группой акселератора.
—Что нового вы узнали для себя в ходе первого месяца работы в программе акселерации?
Акселератор предоставляет информацию по анализу рынка, это очень актуально, также полезный опыт познакомиться с другими проектами. Открыл для себя, что значит работать в команде. Обрел навыки организованности, управления, поиска решений в сложных ситуациях.
—Как вы планируете использовать лаборатории Центра Передовых Технологий?
Наша команда планирует использовать лаборатории центра для анализа некоторых веществ, проведения лабораторных опытов по материаловедению.