Jamoa bilan intervyu: «Hydropower.eco»
Startapimiz missiyasi: Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligidan grant olish va gidronasos ishlab chiqarishni boshlash.
2. Startapingiz bozordagi raqobatchilarnikidan nimasi bilan farq qiladi? Raqobatda ustunlikni qanday ushlab turmoqchisiz?
Biz ishlab chiqqan gidronasos oddiy bajarilgan, u elektr va issiqlik energiyasiz suvni 40 metr va undan yuqori balandlikka tortadi. O‘rnatish uchun qo‘shimcha uskunani talab qilmaydi, omilkor va ishonchli. An’anaviy nasoslardan elektrsiz va yoqilg‘isiz (benzin, solyarka) ishlashi bilan farq qiladi. Shu bois gidronasosimiz ekologik hisoblanadi, u o‘zidan gazlar, moylar va hokazolarni ajratmaydi.
3. Mahsulotingizning asosiy iste’molchilari kim, qaysi sohalar?
Asosiy bozorimiz va bo‘lg‘usi mijozlarimiz bu: fermer xo‘jaliklari, davlat kompaniyalari, tomorqachilar va uy xo‘jaliklari.
4. Nasosingizning tajriba namunasi sinovdan qanday o‘tgani, qanday natijalar olingani, yechimda qanday kamchiliklar aniqlangani haqida gapirib bersangiz?
Gidronasosni real sharoitlarda sinovdan o‘tkazayotganimiz haqidagi videoni tomosha qilishni taklif qilamiz. Kamchiligi hozircha bitta – unumdorlik. Joriy laboratoriya namunasining quvvati soatiga 1 tonna. Biroq bizda hozir unumdorligi soatiga 9 tonna bo‘lgan nasosning chizmalari va ishlanmasi bor.
5. Iste’molchilar uchun siz taklif qilayotgan gidronasoslarning asosiy afzalligi va xususiyatlari nimalardan iborat?
Iste’molchi uchun ijobiy tomoni – bu elektr energiyasiga xarajat qilmasdan dalalar, tomorqalarni sug‘orish hamda elektr ta’minoti umuman bo‘lmagan borilishi qiyin bo‘lgan joylardagi ekin maydonlarini sug‘orish. Ma’lumki, qishloq xo‘jalik mahsulotlari tannarxining 30% elektr nasoslari iste’mol qiladigan elektr energiyasini to‘lashga sarflanadi. Xulosa: agar gidronasosimizdan foydalanilsa, qishloq xo‘jalik mahsulotlarining tannarxi 30% ga kamayadi.
6.Startapni ishga tushirish jarayonida siz duch kelgan eng katta to‘siqlar nimalardan iborat bo‘ldi, ularni qanday yengib o‘tdingiz?
Gidronasosimizni ilgari surish usulini tanlashdagi va uni ko‘lamlashtirishdagi noaniqlik eng katta to‘siqqa aylandi. Avval biz bir nechta variantni ko‘rib chiqqandik:
1. Gidronasosdan mini GES uchun asosiy element sifatida foydalanish.
2. Gidronasosdan suv minoralari orqali kichik aholi punktlarini suv bilan ta’minlash uchun foydalanish.
3. Gidronasosdan o‘z maqsadi bo‘yicha foydalanish, ya’ni dalalar, shudgorlangan yerlar va tomorqalarni sug‘orish.
Ushbu vazifa akselerator mentorlari yordamida hal qilindi va biz jamoa bilan 3-variantda to‘xtadik.
7. Ilg‘or texnologiyalar markazining laboratoriyalaridan qanday foydalanishni rejalashtiryapsiz?
ITM laboratoriyalarida bizga mexanika qiziqarli, ya’ni tokarlik va frezerlik dastgohlari.
8. Jamoangizning har bir a’zosi loyihada qanday rol o‘ynaydi? Ular startapga qanday ko‘nikma va tajribani olib kirmoqda?
Gidronasosni ishlab chiqish – bu bizning oilaviy loyihamiz:
Ixtirochi va gidronasos muallifi — dadam Qodirov Ravshan Tursunovich, texnika fanlari doktori, muhandis-konstruktor. U gidronasosning birinchi chizmasi yaratdi.
Kichik ukam, Qodirov Umid Ravshanovich — muhandis-mexanik. U chizmalarga shakl va hayot beradi. Uning yordamida gidronasos qog‘ozdan suv havzasiga o‘tdi…
Qodirov Nodirbek Ravshanovich: g‘oyaviy ilhomlantiruvchi, loyiha rahbari.
9. Akselerator mentorlari bilan qanday ishlayotganingiz va mentorlikdan jamoangizga qanday yordam kerakligi haqida so‘zlab bersangiz?
Jamoamizning 2 ta mentori bor: Adel Yengalichev va Sergey Kim. Biz mentorlar bilan biznes-modelni va loyihamizning bo‘lg‘usi mijozlarini, ilk sotuvlarni, loyiha taqdimotining yangilanishini, nasosni ilgari surish uchun videoga olish ishlarini, ijtimoiy tarmoqlar orqali ilgari surish rejasini muhokama qilamiz. Mentorlarga ajratgan vaqti va qimmatli maslahatlari uchun minnatdorchilik bildiramiz!
10. Startapingizning gidronasoslar borasidagi bo‘lg‘usi rejalaringiz qanday?
Yuqorida aytilganiday, bo‘lg‘usi rejalarimiz – bu unumdorligi soatiga 9 tonna bo‘lgan gidronasosni yaratish va ishlab chiqarishni boshlash uchun Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligidan mablag‘ olish.

1. Какова основная миссия вашего стартапа и каких целей вы хотите достичь?
Миссия нашего стартапа: получить грант от Министерства высшего образования, науки и инноваций, и начать производство гидронасоса.
2. Каким образом ваш стартап отличается от конкурентов на рынке? Как вы намерены поддерживать свое конкурентное преимущество?
Разработанный нами гидронасос прост в исполнении, он качает воду без электрической и тепловой энергии на высоту от 40 метров и выше. Не требует дополнительного оборудования для установки, практичен и надежен. Основное отличие от традиционных насосов в том, что он работает без электричества и без топлива (бензин, солярка). Поэтому наш гидронасос экологичен, не выделяет ни газов, ни масел и т.д.
3. Какие отрасли являются основными потребителями вашего продукта?
Наши основные рынки и потенциальные клиенты это: фермерские хозяйства, государственные компании, огородники и дачники.
4. Расскажите о тестировании опытного образца вашего насоса, какие результаты были получены, какие недостатки решения были обнаружены?
Предлагаем посмотреть видео, на котором мы как раз тестируем гидронасос в реальных условиях. Недостаток пока один — это его производительность. У текущего лабораторного образца мощность 1 тн/час. Но у нас уже имеется чертеж и разработка насоса производительностью 9 тн/час.
5. Какие основные преимущества и особенности предлагаемых вами гидронасосов для потребителей?
Плюс для потребителя — это поливы полей, пашен и огородов без затрат на электроэнергию, а также поливы площадей в труднодоступных местах, где совсем отсутствует электропитание. Как известно, 30% себестоимости сельхозпродукции приходится на оплату электроэнергии, потребляемой электронасосами. Отсюда вывод: если использовать наш гидронасос, себестоимость сельхозпродукции уменьшится на 30%.
6. Каковы самые большие препятствия, с которыми вы столкнулись в процессе запуска стартапа, и как они были преодолены?
Самым большим препятствием была неопределенность в выборе способов продвижения и масштабирования нашего гидронасоса. Ранее мы рассматривали несколько вариантов:
1. Использовать гидронасос как основной элемент для миниГЭС.
2. Использовать гидронасос для водоснабжения малых населенных пунктов, через водонапорные башни.
3. Использовать гидронасос по прямому назначению, т.е. для полива полей, пашен и огородов.
Данная задача была решена с помощью менторов акселератора, и мы с командой остановились на 3-м варианте.
7. Как вы планируете использовать лаборатории Центра Передовых Технологий?
В лаборатории ЦПТ нам интересна механика, т.е. токарные и фрезерные станки.
8. Какую роль играет каждый член вашей команды? Какие навыки и опыт они приносят в проект?
Разработка гидронасоса — это наш семейный проект:
Изобретатель и автор этого гидронасоса — мой отец Кадиров Равшан Турсунович, доктор технических наук, инженер-конструктор. Он сделал первый чертеж гидронасоса.
Мой младший брат, Кадиров Умид Равшанович — инженер-механик. Он придает форму и жизнь чертежам. С его помощью гидронасос из бумаги перешёл в водные просторы…
Кадиров Нодирбек Равшанович: идейный вдохновитель, руководитель проекта.
9. Расскажите, как вы работаете с менторами акселератора и какая помощь вашей команде нужна от менторства?
У нашей команды 2 ментора: Адэль Енгалычев и Сергей Ким. С менторами мы обсуждаем бизнес-модель и потенциальных клиентов нашего проекта, первые продажи, обновление презентации проекта, съемку видео для продвижения насоса, план продвижения через социальные сети. Благодарим менторов за время и ценные комментарии!
10. Какие будущие планы и разработки у вашего стартапа в отношении гидронасосов?
Как мы уже говорили, наши будущие планы — это создание гидронасоса с производительностью 9 тн/час, и получение финансирования для начала производства от Министерства высшего образования, науки и инноваций.