IMRaDIS гуруҳи интервью
Эътиборингизга озиқ-овқат маҳсулотларини патогенларга тезкор таҳлил қилиш учун тест тизимларини ишлаб чиқиш лойиҳаси муаллифи IMRaDIS гуруҳи билан суҳбатни тақдим этамиз.
❓ Лойиҳангиз ҳақида гапириб берсангиз. Нимани ишлаб чиқаришни режалаштиряпсиз? Бу ғоя сизга қандай келди?
❗️Лойиҳамиз ПЗР-таҳлил орқали озиқ-овқат таркибидаги патогенларни тезкор аниқлаш учун тест тизимларини ишлаб чиқиш, яратиш ва жорий этишга қаратилган.
Озиқ-овқат маҳсулотлари учун синов тизимини яратиш ғояси жамоамиз аъзоларидан бири ва олим ҳамкасбларимиз ўртасидаги норасмий суҳбат пайтида пайдо бўлди. Биз китобларни ўрганиб чиқдик ва уриниб кўрамиз деган қарорга келдик!
❓Бизга жамоангиз ҳақида гапириб берсангиз
❗️Мутахассисларимиз:
Кондрашева Ксения Валентиновна – биология фанлари номзоди, фармацевтика саноатида, шу жумладан, дори воситаларини ишлаб чиқиш ва рўйхатдан ўтказиш бўлимида раҳбарлик лавозимларида 7 йиллик иш тажрибасига эга ва … ўриндошлик асосида копирайтер;
Каримова Феруза Абдусаттаровна – илмий котиб, жамоатчилик билан алоқалар бўйича бош мутахассис, маъмур ва ташкилотчи, ҳеч нарсадан қўрқмайдиган «катта алоқалари» бўлган шахс;
Абдульмянова Лилия Илясовна – деярли фан доктори, озиқ-овқат саноати корхоналари ва сертификатлаштириш идораларида иш тажрибасига эга, шунингдек, феншуй қонунларига асосланиб мантиқ, психология ва … алоҳида қарашларга эга дизайнер;
Пшеничнов Егор Александрович – кимё фанлари номзоди, озиқ-овқат ва фармацевтика ишлаб чиқариш соҳасида раҳбар лавозимларида иш тажрибасига эга, кимё ва замонавий таҳлил усуллари, шу жумладан ПЗР билан таниш бўлган мутахассис.
Бизни бир нарса боғлаб туради – биз фандан бошлаганмиз ва бошқа соҳаларда тажриба ва билимларга эга бўлиб, бир мунча вақт олдин яна фанга қайтдик. Биз уларни истеъмолчиларимиз учун ҳақиқатан ҳам фойдали ва қимматбаҳо маҳсулотлар яратиш учун қўлламоқчимиз.
Бизга профессионал дизайнер, хусусий бизнес эгаси, ташкилот директорининг ўринбосари ёрдам беради. Ушбу ажойиб одамлар номаълум бўлиб қолишни хоҳлашди, аммо уларнинг қимматли маслаҳати биз учун жуда муҳим .
❓ Синов тизимингиз ҳақида батафсил сўзлаб беринг.
❗️Тест тизими реал вақтда ПЗР-таҳлил қилиш учун реагентлар тўпламини ўз ичига олади. Унинг ёрдами билан қисқа вақт ичида кўплаб намуналарни таҳлил қилиш мумкин (биз 96 та таҳлил учун вариант устида ишлаяпмиз).
Усул принципи: сальмонелла, шигелла, листерия ва бошқа касаллик қўзғатувчилар каби бактериялар геномлари учун мутлақо хос бўлган ДНК парчаларини ПЗР ёрдамида аниқлаш.
❓У қанчалик аниқ ва аналогларидан устунлиги нимада?
❗️ПЗР-диагностикасининг кўп қирралилиги, юқори ўзига хослиги (100% гача) ва сезгирлиги, шунингдек тезкорлигида (бир кунгача) унинг афзалликлари ҳисобланади.
Мамлакатимизнинг аксарият лабораторияларида қўлланиладиган классик усуллар 5 кундан 14 кунгача давом этади ва узоқ ва жуда мураккаб тайёргарлик босқичини ўз ичига олади.
ПЗР таҳлиллари учун синов тизимларида намуналарни тайёрлаш ва таҳлил қилиш учун зарур бўлган реагентлар мавжуд. Шундай қилиб, тўпламлардан фойдаланишнинг афзалликлари синов лабораторияси учун ҳам, натижани кутаётган мижоз учун ҳам аниқ.
❓Сизнинг синов тизимингиз импорт қилинадиган маҳсулотлардан қанча арзонга тушади?
❗️Биз маҳсулотимиз нархларини аниқлаш учун маълумотларни йиғаяпмиз.
❓Бўлғуси истеъмолчиларингиз ким?
❗️Бизнинг асосий потенциал истеъмолчиларимиз СЭО синов лабораториялари ва озиқ-овқат маҳсулотларини сертификатлаш органлари  қошидаги лабораториялар ҳисобланади.
❓Муаммоли суҳбатлар натижаларига асосланиб, қандай маълумотларни олдингиз?
❗️Биз маҳсулотимиз талабгор бўлган асосий сегментни аниқладик, шунингдек, бизнинг маҳсулотларимизга қизиқиши мумкин бўлган мижозлар ҳақида маълумот олдик. Ҳозир биз ушбу сегмент ҳақида қўшимча маълумотларни тўплаяпмиз.
❓Сиз Илғор Технологиялар Марказининг лабораторияларидан қандай фойдаланишни режалаштиряпсиз?
❗️Биз Илғор Технологиялар Маркази лабораториясида MVP яратмоқчимиз. Бунинг учун бизга ИТМ лутфан тақдим этишга рози бўлган реагентлар ва ускуналар керак.
❓ MVP яратишга қанча вақт кетади?
❗️Тўпламни яратиш ва унинг ҳақиқийлигини текшириш кўп вақтни талаб қилмайди. Ҳамма нарса зарур реактивларнинг етказиб берилишига боғлиқ.

Интервью с командой IMRaDIS
Вашему вниманию — интервью с командой IMRaDIS, с проектом по разработке тест-систем для ускоренного анализа пищевой продукции на предмет патогенов
❓ Расскажите о вашем проекте. Что вы планируете производить? Как к вам пришла эта идея?
❗️Наш проект направлен на разработку, создание и реализацию тест-систем для ускоренного определения патогенов в пищевых продуктах методом ПЦР-анализа.
Идея о создании тест-системы для продуктов питания пришла во время неформальной беседы одного из участников нашей команды с учеными-коллегами. Изучили литературу, и решили – пробуем!
❓Расскажите о вашей команде
❗️Наши специалисты:
Кондрашева Ксения Валентиновна – кандидат биологических наук с 7-ти летним опытом работы на руководящих должностях на фармпроизводстве, в том числе в отделе разработки и регистрации лекарственных средств, и … копирайтер по совместительству;
Каримова Феруза Абдусаттаровна – ученый секретарь, главный специалист по связям с общественностью, администратор и организатор, человек с «большими связами», который ничего не боится;
Абдульмянова Лилия Ильясовна – без 5 минут Doctor of Science, с опытом работы на предприятиях пищевой промышленности и в органах по сертификации, а еще дизайнер в душе с особым видением, основанным на логике, психологии и … законах феншуй;
Пшеничнов Егор Александрович – кандидат химических наук с опытом работы на пищевом и фармацевтическом производстве на руководящих должностях, профессионал, который на «ты» с химией и современными методами анализа, включая ПЦР.
Нас связывает одно – мы начинали с науки и некоторое время назад снова вернулись в науку, набравшись опыта и знаний в других сферах. Мы хотим применить их, чтобы создавать действительно стоящие и ценные продукты для наших потребителей.
Нам помогают профессиональный дизайнер, владелец частного бизнеса, заместитель директора организации. Эти замечательные люди желают сохранять анонимность, но без их ценных советов нам не обойтись.
❓Расскажите подробно о вашей тест-системе.
❗️Тест-система включает в себя набор реагентов для поведения ПЦР-анализа в режиме реального времени. С ее помощью за короткое время можно проанализировать большое количество образцов (прорабатываем вариант на 96 анализов).
Принцип метода: выявление путём ПЦР фрагментов ДНК, строго специфических для геномов бактерий, таких как сальмонеллы, шигеллы, листерии и других возбудителей болезней.
❓Насколько она точна и в чём её преимущество перед аналогами?
❗️Преимущества ПЦР-диагностики в ее универсальности, высокой специфичности (до 100%) и чувствительности, а также в оперативности (до суток).
Классические методы, применяемые в большинстве лабораторий нашей страны, занимают от 5 до 14 дней и включают длительный и довольно сложный подготовительный этап.
Тест-системы для ПЦР-анализа содержат необходимые реагенты для пробоподготовки и для проведения анализа. Таким образом, преимущества применения наборов очевидны как для лабораторий, проводящих испытания, так и для клиентов, ожидающих результат.
❓Насколько ваша тест-система будет дешевле чем импортные продукты?
❗️Мы собираем данные, чтобы определить цены на наш продукт.
❓Кто ваш потенциальный потребитель?
❗️Наши основные потенциальные потребители – испытательные лаборатории СЭБ и при органах по сертификации пищевой продукции.
❓По результатам проблемных интервью поделитесь, какую информацию вы получили?
❗️Мы определили основной сегмент, где будет востребован наш продукт, а также получили информацию о клиентах, которые могут быть также заинтересованы в нашей продукции. В настоящее время собираем дополнительные сведения об этом сегменте.
❗️Мы бы хотели создать MVP в лаборатории Центра Передовых Технологий. Для этого нам необходимы реагенты и оборудование, которые любезно согласился предоставить ЦПТ.
❓Сколько времени вам нужно на создание MVP?
❗️Создание набора и проверка его действия не займет много времени. Все будет зависеть от того, когда удастся доставить необходимые реактивы.