Xorazm teleradiokanalining “Reportaj” dasturida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 2021 yilda moliyalashtirilgan Gurlan innovatsion hududidagi loyihalar haqida so‘zlab berildi.
Loyihalar orasida C.A.T. Science Accelerator Biotech 3.0 dasturimizning so‘nggi to‘plamining finalchilari bo‘lgan “Barkhan biotech” MChJ ham bor.
“Barkhan biotech” MChJ tomonidan biologiya, ekologiya fanlarini o‘rganish va zararli hasharotlarga qarshi kurashish chora-tadbirlarini ishlab chiqish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlari olib borilmoqda. Kompaniya termitlar va boshqa zararli hasharotlar bilan kurashish uchun biologik mahsulotlar ishlab chiqdi.
Shuningdek, ularni joriy oyda Toshkent shahrida Shanxay hamkorlik tashkiloti (SHHT) mamlakatlari tadbirkorlari ishtirokida oʻtkazilgan Biznes-forumda ishtirok etgani haqida xabar berildi.
Ularning biopreparati qanday ishlab chiqilgani, qo’llanilishi va zararkunandalarga qanday ta’sir qilishi haqida video reportajni tomosha qiling:

В программе «Репортаж» Хорезмского телерадиоканала рассказали о проектах инновационной зоны (Гурланский район), профинансированных Министерством инновационного развития РУз в 2021 году.
Среди проектов — ООО «Barkhan biotech», финалисты прошлого набора нашей акселерационной программы C.A.T. Science Accelerator Biotech 3.0.
ООО «Barkhan biotech» проводит исследования по изучению биологии, экологии и разработке мер борьбы с вредными насекомыми. Компания разработала биопрепараты для борьбы с термитами и другими вредителями.
Сообщается, что они в этом месяце приняли участие в прошедшем в Ташкенте Бизнес-форуме с участием деловых кругов государств-членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
Смотрите видео репортаж о том, как их препарат разрабатывается, применяется и действует на вредителей: