Акселератор жамоаларида иккита катта босқич қолди – бизнес-режа тузиш ва Демо-куни бўладиган питчга тайёргарлик кўриш.
Акселераторнинг демо-куни сентябрь ойининг ўрталарида бўлиб ўтади (санани кейинроқ эълон қиламиз). Бизнес-режа бўйича машғулотлардан сўнг тақдимотга тайёргарлик кўриш бўйича бир нечта семинар ўтказилади. Жамоалар ҳозирданоқ тақдим этилган андозалардан фойдаланган ҳолда бизнес-режа ёзишни бошлашлари керак!
Шунингдек, лойиҳа тақдимоти давомида жамоалар MVPни намойиш этишади, бу ҳақда олдиндан тайёргарлик кўриб қўйишлари керак. C.A.T. Science Accelerator финалини ўтказиш регламенти, ҳакамлар ҳайъати ва баҳолаш мезонлари ҳақида кейинроқ гапириб берамиз.
Биз, акселератор финалига меҳмонларни албатта таклиф қиламиз! Янгиликларни кузатиб боринг.
Эслатиб ўтамиз, эртага (18-август, сешанба) бизнес-режалаштириш бўйича беш кунлик жадал иш бошланади.
Курс сешанбадан шанбагача соат 11:00 дан 13:00 гача давом этади. Биз гуруҳларга бўлинмаймиз (аввал муҳокама қилинганидек), вебинарлар барча жамоалар учун умумий бўлади.
Кейинги ҳафтадаги семинарлардан сўнг, бизнес-режангизни тайёр ҳолатга олиб бориш учун бизнес режалаштириш бўйича ментор ҳар бир жамоа билан индивидуал консультациялар ўтказади.
5 кунлик жадал фаолиятингизни режалаштиринг! Эртага соат 11:00 да кўришгунча
Келаётган шанба куни Марказий Осиё менторлик платформаси кўмагида C.A.T. Science Accelerator илмий акселераторининг стартаплари ва ClimateLaunchpad Uzbekistan халқаро танлови стартаплари учун янги Mock Sales форматида интерфаол сессия бўлиб ўтади.
Учрашувнинг мақсади – маҳсулотингизни/хизматларингизни потенциал мижозларга «сотиш», sales-тақдимотини машқ қилиш ҳамда халқаро ва маҳаллий мутахассислардан консультациялар олиш.
? Битта лойиҳага 15 дақиқа:
❇️ 5 дақиқа – жамоалар питчи, профиль ментори истеъмолчи ролида чиқади;
❇️ 10 дақиқа – менторлар савдоларни яхшилаш ва лойиҳа тақдимоти бўйича тавсиялар беришади.
Сессияда Буюк Британия, Ҳиндистон, Қозоғистон ва Ўзбекистондан савдо, иқлим, молия бўйича мутахассислар менторлар сифатида иштирок этишади.

У команд акселератора осталось два больших этапа — создание бизнес-плана и подготовка к питчу на Демо-дне.
Демо-день акселератора пройдёт в середине сентября (дату объявим позже). После сессий по бизнес-плану пройдут несколько семинаров по подготовке презентации. Командам необходимо начать писать бизнес-план, по предоставленным шаблонам, уже сейчас!
Так же, в ходе презентации проекта команды покажут MVP, о чём им необходимо позаботиться заранее. О регламенте проведения финала C.A.T. Science Accelerator, жюри и критериях оценки мы расскажем позже.
Мы обязательно пригласим гостей на финал акселератора! Следите за обновлениями
Команды, напоминаем, что завтра (во вторник, 18 августа) начинается пятидневный интенсив по бизнес-планированию.
Курс будет проходить со вторника по субботу, с 11:00 до 13:00. Мы не делимся на группы (как обсуждали ранее), вебинары будут общими для всех команд.
После семинаров, на следующей неделе, с каждой командой ментор по бизнес-планированию будет проводить индивидуальные консультации, чтобы довести ваш бизнес-план до готовности.
Планируйте 5 дней интенсивной работы! Увидимся завтра, в 11:00
В эту субботу пройдёт интерактивная сессия в новом формате Mock Sales для стартапов научного акселератора C.A.T. Science Accelerator и стартапов международного конкурса ClimateLaunchpad Uzbekistan при поддержке Центральноазиатской менторской платформы.
Задача встречи — «продать» свой продукт/услуги потенциальным клиентам, порепетировать sales-презентацию и получить консультации международных и локальных экспертов.
? 15 минут на один проект:
❇️ 5 минут — питч команд, в роли потребителя выступает профильный ментор;
❇️ 10 минут — менторы дают рекомендации по улучшению продаж и презентации проекта.
Менторами этой сессии будут выступать эксперты по продажам, климату, финансам из Великобритании, Индии, Казахстана и Узбекистана.
Сессия пройдёт 15 августа (в субботу) в 16:00, в рамках Central Asia Mentoring Platform.
8 августа, в 16:00, пройдет следующий вебинар для команд акселератора.
Тема вебинара: Как научиться ставить эффективные цели по SMART
Спикер: Артур Пак-Вартанян
Артур является собственником тренинговой компании «Pak-Vartanyan & Partners» и соучредителем digital-агентства SaturnLab.
Команды узнают, как ставить правильные цели, почему это важно для собственников бизнеса, и научатся ставить грамотные цели, пользуясь техникой SMART. Это важная управленческая методика, которая помогает в планировании и увеличивает личную и профессиональную эффективность руководителей и сотрудников,