Dushanba va seshanba kunlari (29-30 avgust) biznes-reja bo’yicha individual mentorlik sesssiyalarini o’tkazamiz.
Shartlar:
1) Toshkentdagi jamoalar oflayn kelishlari kerak (29 yoki 30 avgust kuni, ertalab).
2) hududlardagi jamoalar – onlayn, 29 avgust kuni, tushlikdan keyin;
3) barcha jamoalar moliyaviy hisob-kitoblar bilan to’liq biznes-rejani tayyorlashlari va veb-saytdagi biznes-reja bo’yicha 6-sonli topshiriqni bajarishlari kerak;
4) Toshkentdagi jamoalar uchun ketma-ket 2 ta mentorlik sessiyalari o‘tkaziladi: dastlab Aleksandr 30 daqiqa davomida biznes-reja bo‘yicha sharhlar beradi, keyin esa jamoalar 20 daqiqa davomida akselerator mentorlari bilan muloqot qiladi;
5.) Biznes-reja bo’yicha savollar tayyorlang.
Oflayn uchrashuv Ilg’or texnologiyalar markazida, onlayn esa Zoom platformasida o‘tkaziladi.
Biznes-reja boʻyicha individual mentorlik sessiyalari
27 avgust kuni Ilg’or texnologiyalar markazida akselerator jamoalari uchun navbatdagi seminarimiz bo’lib o’tadi
Mavzu: Raqobatchilarni qanday qilib «surish» mumkin
Spiker: Diyas Mutalov, СЕО Young Business Club
Diyas raqobatchilarni qanday tahlil qilish kerakligi, ularning harakatlarini qanday qilib oldindan koʼra bilish va har doim oldinda boʼlish mumkinligi haqida gapirib beradi.
Sana: 27-avgust (shanba)
O’tkazilish joyi: Ilg’or texnologiyalar markazi, Toshkent
Toshkent shahri va Toshkent viloyatining barcha jamoalari oflayn ishtirok etishi shart. Boshqa viloyatlardagi jamoalar uchun Zoom’da onlayn translyatsiya mavjud bo’ladi.
Seminar: Raqobatchilarni qanday qilib «surish» mumkin
Biz intervyular turkumini davom ettiramiz va qushlarni haydash uchun sun’iy intellekt asosida qurilma ishlab chiqqan «Grapes Garden» jamoasi bilan tanishamiz.
1. Bizga loyihangiz haqida so’zlab bering. Nima ishlab chiqarishni rejalashtiryapsiz?
“Grapes Garden” loyihasi uzumzorlarni qushlardan avtomatik tarzda himoya qiladi, bundan tashqari, odamlarning vaqtini sezilarli darajada tejaydi va hosilning kamayishini oldini oladi.
Biz uzumzorlarni inson ishtirokisiz himoya qilishni maqsad qilib qo‘yganmiz. Jamoamiz mamlakatimizda uzumzorlar ko‘pligini hisobga olib, mahalliy fermerlarning muammo va takliflarini tinglab, «Grapes Garden» loyihasiga asos soldi.
Jamoamizda 5 nafar mutaxassis ishlaydi. Ayni paytda barchamiz “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetida tahsil olmoqdamiz.
– Guruh sardori va dasturchi: Mansurov Bekzod, TIQXMMI(MTU) 3-kurs talabasi
– Marketolog: Jumaqulov Pirimbek, TIQXMMI(MTU) 2-kurs talabasi
– Elektromexanik: Xakimboyev Jasurbek, TIQXMMI(MTU) 3-kurs talabasi
– Dizayner: Sirojova Husniya, TIQXMMI(MTU) 3-kurs talabasi
– Ish faoliatini o’rganuvchi nazoratchi: Sardor Negmatov, TIQXMMI(MTU) 3-kurs talabasi.
3. Qurilmangizning ishlash printsipi va harakat radiusi haqida bizga so’zlab bering.
«Grapes Garden» qurilmasi 1 gektar uzumzorni qushlardan himoya qilishga qodir. Biz uzumzorga videokamera o‘rnatamiz va sun’iy intellekt yordamida u shu hududda uchib o‘tayotgan barcha qushlarni aniqlaydi, ularni baland ovoz bilan haydab chiqaradi, shuningdek, boshqa ehtimoliy havflardan himoya qiladi.
4. Sizning yechimingizning yangiligi nimada?
Bizning yechimimizning yangiligi shundaki, hozirda O‘zbekistonda bunday qurilma yo‘q va u xorijiy mamlakatlardagi qurilmalarga nisbatan ancha arzon va ishonchli.
5. Qurilmani dehqonlar bilan dalalarda sinab ko‘rdingizmi? Test natijalari haqida bizga xabar bering.
Qurilmamizni bir nechta klasterlarda sinab ko‘rdik va natija biz kutgandek ijobiy bo‘ldi: u uzumzorlarni qushlardan himoya qila oldi.
6. Ushbu qurilma nafaqat qushlarga, balki boshqa zararkunandalarga ham ta’sir qila oladimi?
Uzumzorlar asosan qushlar tomonidan zarar ko’radi, ammo bizning qurilmamiz qushlar va odamlar tahdidlarini va yuqoridan tahdid solishi mumkin bo’lgan barcha narsalarni aniqlay oladi.
7. Ushbu qurilma odamlar va uy hayvonlari uchun xavfsizmi?
Bizning qurilmamiz mutlaqo xavfsiz va odamlar va atrof-muhit uchun zararsizdir. U ortiqcha elektr va zaryadsiz ishlaydi va mukammal himoya qurilmasidir.
8. Ilg‘or texnologiyalar markazi laboratoriyalaridan qanday foydalanishni rejalashtiryapsiz?
Ilgor texnologiyalar markazidan qurulmamizni dasturiy taminoti va ishlash faoliyatini nazorat qilishda kerak boladigan jihozlar va kompyuter qurilmalaridan foydalanish rejalashtirilgan.
HUDUDLARDAGI JAMOALAR uchun C.A.T. Science Accelerator 4.0 mentorlik sessiyalari
Chorshanba, 15:00-17:00
Seminar: Startap: moliya. Nimadan boshlash kerak?
20-avgust soat 11:00 da Laylo Xasanova bilan vebinar bo’lib o’tadi
Mavzu: Startap: moliya. Nimadan boshlash kerak?
Spiker: Laylo Xasanova, moliyaviy tahlilchi
✓ korporativ moliya sohasida 7 yillik tajribaga ega;
✓ iqtisodiyotning 7 dan ortiq sohalarida ishlaydi: oziq-ovqat ishlab chiqarish, maishiy texnika, elektron tijorat, logistika, sug’urta, ulgurji savdo, IT-texnologiyalar, valyuta bozori va Trading (Forex), qurilish va boshqalar.
✓ 10 dan ortiq loyihalar ustida ish oborgan.
Vebinar davomida biz quyidagilarni muhokama qilamiz:
✓ Startapda moliyaviy jarayonlarni qanday tashkil qilish, tayyorgarlik bosqichidagi dastlabki qadamlar.
✓ asosiy moliyaviy tushunchalar: daromad, tannarx, davr xarajatlari, soliqqa tortish;
✓ P&L, Cash flow, Balance sheet hisobotlari bilan tanishish.
Sana: 20-avgust (shanba)
O’tkaziladigan joy: Ilg’or texnologiyalar markazi, Toshkent sh.
Biz akselerator jamoalari bilan intervyular turkumini davom ettiramiz va bugun «Doc-Soap» jamoasi, foydali va shifobaxsh xususiyatlarga ega sovun ishlab chiqaruvchi, o‘zlarining startap loyihasi haqida gapirib beradi.
Loyihamiz tibbiyot sovunlarini ishlab chiqish bilan bog’liq bo’lib asosan mahalliy qo’llash va dermatologik, ginekologik kasalliklar uchun mo’ljallangan. Tarkibida flukanazol faol moddasini saqlagan tibbiyot sovunlari ayollarda uchraydigan vaginal kandidoz kasalligini davolashda tavsiya etiladi. Hozirgi kunda xalq tilida «molochnitsa» deb nomlangan kasallik ekologik, tashqi omillar va antibiotiklar bilan davolanganda kuzatiladigan kasallik bo’lib uni kompleks davolashda tez ta’sir ko’rsatishi, arzon va foydalanishga qulay bo’lganligi ahamiyatga molik.
Bundan tashqari startap loyihamiz tarkibida husnbuzarlarga, dermatologik kasalliklarga qarshi ishlatiladigan maxsus turkumi sovunlar ham mavjud. O’smirlar orasida juda ko’p uchraydigan husnbuzarlarni davolashda tarkibida salitsil kislota va rux oksidi saqlagan tibbiyot sovunini ishlatishni biz tavsiya qilamiz.
Jamoamiz 2kishidan iborat:
Loyiha rahbari: Ramazonova Kamola Ramazon qizi. Farmatsevtika ta’lim va tadqiqot instituti assistenti
Yordamchi texnolog: Ergasheva Shahzoda Baxtiyor qizi
Farmatsevtika ta’lim va tadqiqot instituti 2 bosqich talabasi
3. Sizning mahsulotingiz hozirda do‘kon va dorixonalarda sotilayotgan boshqa markali sovunlardan qanday farq qiladi?
Bizning mahsulotimiz hozirda do’kon va dorixonalarda sotilayotgan boshqa markali sovunlardan tarkibida ta’sir etuvchi faol moddalar saqlaganligi va dorivor xususiyatga ega ekanligi bilan farq qiladi. Nafaqat antibakterial xususiyat balki ginekologik(vaginal kandidoz) va dermatologik(husnbuzarlar) davolashga mo’ljallangan.
4. Mahsulotingiz tarkibiga qanday komponentlar/moddalar kiradi?
Mahsulotimiz 3xil tarkibda ishlab chiqiladi. Birinchi tarkib vaginal kandidoz kasalligida qo’llash uchun bo’lib, tarkibi: sovun asosi palma yog’i, flukanazol faol moddasi va xushbo’ylantiruvchi konservantlar. Ikkinchi tarkib husnbuzarlarga qarshi ishlatilib tarkibida sovun asosi va rux oksidi, salitsil kislota saqlaydi. Uchinchi tarkib ulitka tuxumlaridan tayyorlangan bo’lib, yuzni tiniqlashtirish, oqartirish, dermatit kasalliklariga qarshi va qarish hujayralar faoliyatini sekinlashtirish xususiyatiga ega.
5. Loyihangizning maqsadli auditoriyasini qanday baholayapsiz? Sizning iste’molchingiz necha yoshda?
Vaginal kandidoz kasalligi asosan 18 yoshdan 60 yoshgacha boʻlgan ayollarda uchraydi. Flukanazolli sovunimiz maqsadli auditoriyasi 18-60 yoshgacha ayollar. Husnbuzarlar asosan 13 yoshdan 25 yoshgacha bo’lgan o’smirlar va homilador ayollarda, shuningdek teri kasalliklari bor boʻlgan bemorlarda uchrab, antifungal sovunlar 13-40 yoshgacha bo’lgan auditoriyaga ega.

Архив постов: Август 2022
В понедельник и вторник (29-30 августа) — проведем индивидуальные менторские сессии по бизнес-плану.
Просим внимательно прочитать условия записи:
1) ташкентские команды должны прийти офлайн (29 или 30 августа, в первой половине дня);
2) команды из регионов — онлайн, после обеда 29 августа;
3) все команды должны подготовить полный бизнес-план с финансовыми расчетами и выполнить задание №6 по бизнес-плану на сайте;
4) у ташкентских команд будут 2 менторские сессии подряд: сначала 30 минут Александр даст комментарии по бизнес-плану, а затем 20 минут команды будут общаться с менторами акселератора;
5.) подготовьте вопросы по бизнес-плану.
Офлайн встреча пройдет в Центре передовых технологий, а онлайн — на платформе Zoom.
Август 29, 2022
Индивидуальные слушания с трекерами акселератора
Как «подвинуть» конкурентов
Август 25, 2022
27 августа в Центре передовых технологий состоится наш очередной семинар для команд акселератора
Тема: Как «подвинуть» конкурентов
Спикер: Дияс Муталов, СЕО Young Business Club
Дата: 27 августа (суббота)
Офлайн участие всем командам из Ташкента и Ташкентской области обязательно. Для команд из других областей будет доступна онлайн-трансляция в Zoom.
Семинар: Как «подвинуть» конкурентов
Интервью с командой «Grapes Garden»
Август 24, 2022
Продолжаем серию интервью и знакомимся с командой «Grapes Garden», разработавшей устройство на основе искусственного интеллекта для отпугивания птиц.
Проект «Grapes Garden» позволит автоматически защитить виноградники от птиц, кроме того, существенно сэкономит время человека и предотвратит снижение урожайности.
Мы стремимся защитить виноградники без вмешательства человека. Наша команда основала проект «Grapes Garden», учитывая тот факт, что у нас в стране большое количество виноградников, а также прислушиваясь к проблемам и предложениям местных фермеров.
В нашей команде 5 специалистов. В настоящее время мы все обучаемся в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» (ТИИИМСХ):
— Лидер команды и программист: Мансуров Бекзод, студент 3 курса;
— Маркетолог: Жумакулов Пиримбек, студент 2 курса;
— Электромеханик: Хакимбоев Жасурбек, студент 3 курса;
— Дизайнер: Сирожова Хусния, студентка 3 курса;
— Специалист по изучению технологических процессов: Сардор Негматов, студент 3 курса.
3. Расскажите о принципе работы и радиусе действия вашего устройства.
Устройство «Grapes Garden» способно защитить 1 га виноградников от птиц. Мы устанавливаем на винограднике видеокамеру, и с помощью искусственного интеллекта она будет обнаруживать всех птиц, пролетающих над этой территорией, громким звуком отгонять их, а также защищать от других возможных угроз.
4. В чем заключается новизна вашего решения?
Новизна нашего решения заключается в том, что в настоящее время такого устройства в Узбекистане нет и оно намного дешевле и надежнее по сравнению с устройствами в зарубежных странах.
5. Безопасно ли это устройство для людей и домашних животных?
Наше устройство абсолютно безопасно и безвредно для человека и окружающей среды. Оно работает без лишнего электричества и подзарядки и идеально подходит для защиты участков.
6. Сможет ли это устройство воздействовать не только на птиц, но и на других вредителей?
Виноградники в основном повреждаются птицами, но наша система может обнаружить угрозы как от птиц, так и от людей, и всего, что может угрожать сверху.
7. Вы тестировали устройство на полях с фермерами? Расскажите о результатах испытаний.
Мы протестировали наше устройство на нескольких виноградниках, и результат оказался именно таким, как мы и ожидали: оно смогло защитить эти участки от птиц.
Планируется использование оборудования и компьютерных устройств, необходимых для мониторинга программного обеспечения и работы нашего устройства.
Август 23, 2022
Менторские сессии C.A.T. Science Accelerator 4.0 для КОМАНД ИЗ РЕГИОНОВ
Среда, 15:00-17:00
Август 19, 2022
Семинар: : Стартап: финансы. С чего начать?
Стартап: финансы. С чего начать?
Август 18, 2022
20 августа в 11:00 пройдёт вебинар с Лайло Хасановой
Тема: Стартап: финансы. С чего начать?
Спикер: Лайло Хасанова, финансовый аналитик
✓ 7 лет опыта в корпоративных финансах
✓ работа в более 7 отраслях экономики, таких как, производство пищевых продуктов, бытовой техники, электронная коммерция, логистика, страхование, оптовая торговля, IT-технологии, валютный рынок и трейдинг (Forex), строительство и другие
✓ работа в более 10 проектах.
На вебинаре мы обсудим:
✓  как выстроить финансовые процессы в стартапе, первые шаги на этапе подготовки;
✓  основные финансовые понятия: доход, себестоимость, расходы периода, налогообложение;
✓  знакомство с отчетами P&L, Cash flow, Balance sheet.
Дата: 20 августа (суббота)
Интервью с командой «Doc-Soap»
Август 17, 2022
Мы продолжаем серию интервью с командами акселератора. Сегодня о своем стартап-проекте расскажет команда «Doc-Soap», которая занимается производством мыла с полезными и целебными свойствами.
Наш проект связан с разработкой лечебного мыла, в основном предназначенного для местного применения и при дерматологических и гинекологических заболеваниях. Лекарственное мыло, содержащеее действующее вещество флуканазол, рекомендуется для лечения вагинального кандидоза у женщин. Болезнь, именуемая в просторечии «молочница», представляет собой заболевание, наблюдаемое при лечении антибиотиками и при воздействии экологических, внешних факторов. Важно, чтобы при его комплексном лечении эффект был быстрым, доступным и удобным в применении.
Кроме того, наш стартап-проект включает в себя специальную серию мыла, используемого против акне и дерматологических заболеваний. Мы рекомендуем использовать лечебное мыло, содержащее салициловую кислоту и оксид цинка, для лечения угрей, которые очень распространены среди подростков.
В нашей команде 2 человека:
Руководитель проекта: Рамазонова Камола Рамазон кизи, ассистент профессора Фармацевтического института образования и исследований (ФИОИ)
Помощник-технолог: Эргашева Шахзода Бахтиёр кизи, студентка 2 курса Фармацевтического института образования и исследований (ФИОИ)
3. Чем именно ваша продукция отличается от других марок мыла, которые уже продаются в магазинах и аптеках?
Наш продукт отличается от других видов брендового мыла, продающихся в магазинах и аптеках, тем, что содержит активные ингредиенты и обладает целебными свойствами. Обладает не только антибактериальными свойствами, но и предназначен для лечения гинекологических и дерматологических заболеваний.
4. Какие компоненты/вещества входят в состав вашего продукта?
Наш продукт разработан в 3 составах. Первый состав предназначен для применения при вагинальном кандидозе. В состав входят: мыльная основа, пальмовое масло, действующее вещество флуконазол и ароматизирующие консерванты. Второй состав содержит мыльную основу, оксид цинка и салициловую кислоту. Третий состав изготовлен из улиток и обладает свойствами осветления, отбеливания, противодерматитного действия и замедления активности стареющих клеток.
5. Как вы оцениваете целевую аудиторию вашего проекта? Какой возраст вашего потребителя?
Вагинальный кандидоз возникает в основном у женщин, в возрасте от 18 до 60 лет. Целевая аудитория нашего мыла с флуконазолом – женщины 18-60 лет. Противогрибковые мыла имеют аудиторию 13-40 лет, преимущественно у подростков в возрасте от 13 до 25 лет, беременных женщин, а также у пациентов с кожными заболеваниями.
6. Какой срок годности у вашего лечебного мыла?
Срок годности мыла 2 года.
7. Насколько, по вашим подсчётам, стоимость вашего продукта будет отличаться от аналогов?
Наша продукция, флуканазоловое мыло, в 2 раза дешевле лекарственных препаратов с действующим веществом Флуконазол.
8. Есть ли у вас в планах выход на международный рынок?
Исходя из спроса на мыло, у нас определенно есть план выхода на международный рынок. В настоящее время мы проводим исследования по этому поводу.
9. Как вы планируете использовать лаборатории Центра передовых технологий?
Мы хотели бы получить практическую помощь для проведения доклинических испытаний мыла. Токсикологические свойства мыла, поступающего в продажу, необходимо определять путем испытаний на животных.