30-iyul kuni Ilg‘or texnologiyalar markazida C.A.T. Science Accelerator 4.0. jamoalari uchun «Ekvator» oflayn tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mentorlar 16 ta akselerator loyihalari taqdimotlarini tinglashdi, barcha ishtirokchilar bilan maslahatlashishdi va Demo Day (ochiq kun) uchun taqdimotlarni takomillashtirish bo‘yicha tavsiyalar berishdi.
Bugungi uchrashuvning barcha jamoalari va mentorlariga rahmat!
30 iyul kuni Toshkentda C.A.T Science Accelerator 4.0 ishtirokchilari uchun Ekvator tadbiri bo’lib o’tadi
Biz sizga shanba kuni loyihalaringizni tinglaydigan va keyin har bir loyiha bilan individual ishlaydigan mentorlarni taqdim etamiz:
– Akmal Salixov – mamlakatning yetakchi startap va IT-loyihalarida mentor va treker: «Startap Initiatives», Ucell Mobile Challange, Open Data Challange, IT Park inkubatsiya va akseleratsiya dasturi va boshqalar.
– Adel Engalichev – tadbirkor, reza-mevalar va sabzavotlarni tuproqsiz va quyosh nurisiz yetishtirish bo’yicha «Bionovatic Food» startapi asoschisi.
– Akrom Ilhomov – o’simlik xomashyosidan yangi ozuqa formulalarini ishlab chiqarish bo’yicha N.E.F. startapi asoschisi.
– Azamat Shamuzafarov – Click kompaniyasining UX (foydalanuvchi tajribasi boʻyicha) mutaxassisi, dizayner, art direktor, «Azamat Today» telegram kanalining muallifi, IT bo’yicha mutaxassis, Gazeta.uz muxbiri.
– Anvar Sariyev – MD, PhD. neyroxirurg, neyrofiziolog, Ilg‘or texnologiyalar markazida kichik ilmiy xodim, Toshkent tibbiyot akademiyasi fiziologiya kafedrasi assistenti.
– Sergey Kim – The MeT (Metodologiya va Texnologiya) startapi asoschisi – agrobiznes uchun sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanadigan integratsiyalashgan metodologiya.
Sana: 30 iyul (shanba)
O’tkazish joyi: Ilg’or texnologiyalar markazi, Toshkent sh.
Barcha jamoalarning ishtiroki: shart
Oflayn uchrashuvimiz davomida:
– barcha loyihalar taqdimotlarini tinglaymiz;
– jamoalarning individual murabbiylari bilan tanishamiz.
Eslatib o’tamiz, barcha jamoalarning ishtirok etishi – MAJBURIY hisoblanadi.
Agar biron sababga ko’ra mintaqaviy jamoalarning to’liq jamoasi kela olmasa, unda kamida bitta jamoa a’zosi ishtirok etishi shart va u sizning loyihangizni mentorlar oldida taqdimoti qiladi.
O’tkazilish joyi: Ilg’or texnologiyalar markazi, Toshkent sh.
Natija olmagan yoki akseleratsiya dasturida faol ishtirok etmagan jamoalar qatnashishdan chetlashtiriladi. Shanba kuni dasturning keyingi bosqichiga yo’l olgan jamoalar ro’yxatini e’lon qilamiz.
Kelayotgan chorshanba, 27 iyul kuni «Demo Kuni uchun taqdimot tayyorlash» mavzusida vebinar oʼtkaziladi.
• Biz Demo Kun uchun mo‘ljallangan taqdimot tuzilmasi va investorlar uchun mo‘ljallangan taqdimotlarni tayyorlash qoidalari haqida so‘z yuritamiz.
• Slaydlarda qanday qilib muhim jihatlarga urg‘ularni to‘g‘ri berishni muhokama qilamiz.
• Shanba kungi akseleratorning Ekvatori uchun taqdimot slaydlarini ko’rsatamiz.
Sana: 27 iyul, chorshanba
Vaqt: 17:00
Vebinar Zoom platformasida o’tkaziladi, havola boshlanishidan bir soat oldin guruhga yuboriladi.
Vebinar: Demo Kuni uchun taqdimot tayyorlash
17:00, chorshanba
BARCHA jamoalarni akseleratsiya dasturining Ekvatoriga taklif qilamiz!
Barcha jamoalarni bajarilgan ishlar va akseleratorning yarmigacha yetib kelishi bilan tabriklaymiz!
Biz barchani oflayn uchrashuvimizda ishtirok etishlarini so’raymiz, u erda barcha loyihalar taqdimotlarini tinglaymiz (chorshanba kuni biz qanday taqdimot tayyorlashimiz kerakligini tushuntiramiz), jamoalarning individual mentorlari bilan tanishamiz va 2,5 oylik natijalarni umumlashtiramiz.
O’tkazilish joyi: Ilg’or texnologiyalar markazi
Hududlardagi jamoalardan 30-iyul kuni kelish imkoniyatini topishlarini so’raymiz.
Seminar: Ekvator
11:00, shanba
Biznes-rejalashtirish boʼyicha uchinchi vebinar kelayotgan shanba, 23 iyul kuni oʼtkaziladi.
Mavzu: Marketing strategiyasi
Spiker: Аleksandr Yudakov — OʼzR Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilgʼor texnologiyalar markazining texnologiyalarni tijoratlashtirish va transfer qilish boʼlimi boshligʼi.
Marketing strategiyasi potentsial mijozlarni jalb qilish va ularni mijozlarga aylantirish uchun biznes rejangizning muhim elementidir. Aleksandr marketing strategiyasini rejalashtirish, biznes-rejada ushbu bo’lim uchun tarkibiy qismlar va talablar haqida gapirib beradi.
Sana: 23 iyul, shanba
Oflayn seminar o’tkazilmaydi!
Vebinar: Marketing strategiyasi
Biz intervyularimiz seriyasini davom ettiramiz va «Star&Coch» jamoasi bilan tanishamiz
1. Bizga loyihangiz haqida so’zlab bering. Nima ustida ishlayapsiz? Sizning startap g’oyangiz qachon paydo bo’lgan?
Bizning jamoamiz 2018 yildan beri Star&Coch loyihasi ustida ishlamoqda. “Uy logopediya” (Uy logopedi) loyihasi rahbari Kamolova Yu.M. 10 000 000 so‘m miqdorida grant yutib oldi, shundan so‘ng ushbu dastur Toshkent tibbiyot akademiyasida tibbiy ko‘rikdan o‘tdi va “Amalga oshirish to’g’risidagi akti”ni oldi. Bizda yaratilgan dastur uchun patent bor. Ayni paytda respublikaning 10 ta ixtisoslashtirilgan maktab-internatlarida ham dasturimizdan foydalanilmoqda.
Jamoamiz ushbu loyiha bilan “Big Idea Challenge”, «Звезды науки» (Fan yulduzlari) va “O’zbekiston ayollarining 100 ta eng yaxshi innovatsion loyihasi” tanlovlarida ham ishtirok etdi.
Dastur gapirayotgan bolaning ovozini yig’ish va hisoblashni nazarda tutadi. Dasturda o’zbek tilida 1000 ta maxsus so’z mavjud.
Ekranda elementning nomi va tavsifiga mos keladigan so’z ko’rsatiladi. Bola eshitilgan so’zni takrorlagandan so’ng, dastur so’zni eslab qoladi va uni oldindan yozib olingan tovush – standart tovush bilan taqqoslaydi. So‘z to‘g‘ri talaffuz qilinsa, bolalarning o‘qishga bo‘lgan qiziqishini oshirish uchun jonlantirilgan shakl yaratiladi. Agar bola so’zni noto’g’ri talaffuz qilsa, dastur undan yana so’raydi.
Rasm-1. «Choynak» so’zi noto’g’ri talaffuz qilinganda, dastur xatolikni ko’rsatadi va xafa bo’lgan belgi tasviri paydo bo’ladi
Rasm-2. Bola “Choynak” so‘zini to‘g‘ri talaffuz qilsa, u dasturda aks ettiriladi va shodlik surati paydo bo‘ladi
Rasm-3. 1000 so’zdan iborat dastur oynasining ko’rinishi
Rasm-4. Nutqni tuzatish uchun Star&Coch qurilmasining ko’rinishi
Bizning jamoamiz quyidagi mutaxassislardan iborat:
– Kamolova Y.M. – “Uy logopedi”, “Star&Coch”, “NodBot” loyihasi muallifi, Toshkent Davlat texnika universiteti tayanch doktoranti, biotibbiyot muhandisi, nutq signallarining spektral tahlili sohasidagi dastur uchun 4 ta patent (DGU) va 25 ta maqola muallifi.
– Talatov Y.T – loyiha dasturchisi, Toshkent davlat texnika universiteti katta o‘qituvchisi, biotibbiyot muhandisi.
– Saidaxmedova Sh.X – audiolog, Toshkent tibbiyot akademiyasi LOR shifokori, eshitish qobiliyati zaif bolalar bilan ishlaydi.
– To‘xtiyarova Sh.E. – pedagogika fanlari nomzodi, Toshkent davlat pedagogika universiteti logopediya va defektologiya kafedrasi dotsenti. “O‘zbekistonda nutqi buzilgan bolalarning ekspress diagnostikasi” mavzusida nomzodlik dissertatsiyasini himoya qilgan.
– Muzafarova L.X. – muhandis, DTMda yetakchi mutaxassis.
3. Koxlear implantning eshitish apparatidan qanday farqi bor?
Ikki tomonlama yoki og’ir karlik bilan og’rigan bemorlar uchun koxlear implantatsiya talab qilinadi. Faqat tovushni kuchaytiruvchi eshitish vositasidan farqli o’laroq, koxlear implant tovushlarni o’zgartirish va tozalash uchun maxsus dasturlar to’plamidan foydalanadi va ularni yanada tabiiy qiladi.
4. Koxlear implantni necha yoshda qo’yish mumkin?
Tildan oldingi kar bolalarda koxlear implantatsiya qilish uchun optimal yosh 1 yoshdir.
5. Sizning dasturiy mahsulotingiz taxminan qancha turadi?
Dastur narxi $150, qurilma esa $350-400 turadi. Agar xorijiy versiyalarni solishtirsak, Delfa-142.1 nutq terapiyasi simulyatori $1545 turadi.
6. O‘zbekistonda koxlear implantatsiyaning rivojlanish istiqbollari qanday?
Statistik ma’lumotlarga ko‘ra, O‘zbekistonda yiliga 300-400 nafar bola eshitish qobiliyatining tug‘ma nuqsoni va karlik bilan tug‘iladi, 1000 dan ortiq kishiga orttirilgan karlik tashxisi qo‘yiladi. 2014 yilgacha mamlakat fuqarolari koxlear implantatsiyani amalga oshirish uchun xorijga borishlari kerak edi. Endilikda bunday operatsiyalar Respublika ixtisoslashtirilgan pediatriya ilmiy-amaliy tibbiyot markazida «Tugʼma va orttirilgan LOR kasalliklari boʼlimi» tomonidan amalga oshirilmoqda.
Operatsiyalar uchun implantlar davlat tomonidan sotib olinadi va 5 yoshgacha bo’lgan bolalarga bepul beriladi. Ota-onalar yoki vasiylar, agar bola 5 yoshdan oshgan bo’lsa, o’z mablag’lari yoki homiylar hisobidan koxlear implant sotib oladilar.
7. Xalqaro bozorga chiqish rejalaringiz bormi?
Bizning dasturimiz O‘zbekiston bozorini qamrab olishga qaratilgan, chunki xorijiy dasturiy-apparat tizimlari o‘zbekcha nutqni sintezlamaydi (tahlil qilmaydi) va to‘g‘rilamaydi.
8. Ilg‘or texnologiyalar markazi dan qanday foydalanishni rejalashtiryapsiz?
Ilg‘or texnologiyalar markazida biz yangi dasturlar yaratish uchun ovoz yozish studiyasidan foydalanmoqchimiz.

Telegram: https://t.me/+5gmrKPFtkcNjNWUy
30 июля в Центре передовых технологий прошло офлайн-мероприятие «Экватор» для команд C.A.T. Science Accelerator 4.0.
Менторы прослушали презентации 16 проектов акселератора, проконсультировали всех участников и дали рекомендации по улучшению презентаций к Демо дню.
Спасибо всем командам и менторам сегодняшней встречи!
30 июля для участников C.A.T. Science Accelerator 4.0. в Ташкенте состоится мероприятие — Экватор
Представляем вам менторов, которые послушают ваши проекты в субботу и далее будут индивидуально работать с каждым проектом:
— Акмаль Салихов — ментор и трекер в ведущих стартап и IT проектах страны: Стартап Инициативы, Ucell Mobile Challenge, Open Data Challenge, Программа инкубации и акселерации IT Park и многих других.
— Адэль Енгалычев — предприниматель, основатель стартапа Bionovatic Food по выращиванию ягод и овощей без почвы и солнечного света.
— Акром Илхомов — основатель стартапа N.E.F. по разработке и производству новых рецептур кормов из растительного сырья;
— Азамат Шамузафаров — специалист по UX (пользовательскому опыту) в Click, дизайнер, арт-директор, автор телеграм канала Azamat Today, колумнист в Gazeta.uz.
— Анвар Сариев — MD, PhD. нейрохирург, нейрофизиолог МНС Центра Передовых Технологий, ассистент кафедры физиологии Ташкентской Медицинской Академии.
— Сергей Ким — основатель стартапа The MeT (Methodology and Technolog), интегрированная методология с применением технологий искусственного интеллекта для агробизнеса.
Участие всех команд: обязательно
В эту среду, 27 июля пройдёт вебинар на тему: «Подготовка презентации на Демо День»
• Покажем слайды для презентации на субботу, для Экватора акселератора.
Дата: 27 июля, среда
Вебинар: Подготовка презентации на Демо День
17:00, среда
Приглашаем ВСЕ команды на Экватор акселерационной программы!
Поздравляем все команды с проделанной работой и нахождением на полпути к завершению акселератора!
Просим всех принять участие на нашей офлайн встрече, где мы послушаем презентации всех проектов (в среду мы объясним, какую презентацию нужно подготовить), познакомимся с индивидуальными менторами команд и подведем итоги 2,5 месяцев.
Место проведения: Центр передовых технологий
Просим команды из регионов найти возможность приехать 30 июля.
Семинар: Экватор
11:00, суббота
23 июля пройдёт третий вебинар по бизнес плану.
Маркетинговая стратегия — важный элемент вашего бизнес-плана по привлечению потенциальных клиентов и превращению их в клиентов. Александр расскажет, о планировании стратегии маркетинга, компонентах и требованиях к этому разделу в бизнес-плане.
Дата: 23 июля, суббота
Офлайн семинара НЕ БУДЕТ!
Вебинар: Маркетинговая стратегия
Продолжаем нашу серию интервью, и знакомимся с командой «Star&Coch»
1. Расскажите о вашем проекте. Над чем вы работаете? Когда появилась идея вашего стартапа?
Наша команда работает над проектом Star&Coch с 2018 года. Руководитель проекта “Уй логопеди” (Домашний логопед), Камолова Ю.М., выиграла грант на сумму 10 000 000 сумов, после чего эта программа прошла медицинское испытание в Ташкентской Медицинской Академии и получила «Акт о внедрении». У нас есть патент на созданную программу, которая также используется в 10 специализированных школах-интернатах республики.
Наша команда также участвовала с этим проектом в конкурсах “Big Idea Challenge”, “Звезды науки” и “100 лучших Инновационных идей женщин”.
Программа обеспечивает сбор и расчет голоса говорящего. В программе 1000 специальных слов на узбекском языке. На экране отражается слово, соответствующее названию и описанию предмета. После того, как ребенок повторяет услышанное слово, программа запоминает слово и сравнивает с заранее записанным звуком — стандартным звуком. Когда слово произносится правильно, создается анимированная форма, чтобы повысить интерес детей к чтению и сделать его интересным. В случае, когда слово произносится ребенком неправильно, программа снова спрашивает его.
Рис.1. Когда слово «чайник» произносится неправильно, программа показывает ошибку и появляется изображение обиженного персонажа.
Рис.2. Когда ребенок правильно произносит слово «Чайник», оно отражается в программе и появляется картинка радости.
Рис.3. Вид окна программы состоящего из 1000 слов
Рис.4. Вид устройства “Star&Coch” для коррекции речи.
Наша команда состоит из следующих специалистов:
— Камолова Ю.М – автор проекта «Уй логопеди», «Star&Coch», «NodBot» базовый докторант ТашГТУ, Биомедицинский инженер, автор 25 статьей и 4 патентов (DGU) на программу в области спектрального анализа речевых сигналов.
— Талатов Ё.Т – программист проекта, старший преподаватель ТашГТУ, Биомедицинский инженер
— Сайдахмедова Ш.Х – сурдолог, ЛОР-врач Ташкентской Медицинской академии, работает с детьми с тугоухостью.
— Тохтиярова Ш.Э. – к.п.н., доцент кафедры Логопедия и дефектология ТашГПУ. Защитила диссертацию по теме «Экспресс диагностика детей с нарушениями речи в Узбекистане»
— Музафарова Л.Х. – инженер, ведущий специалист в ГТЦ.
3. Чем кохлеарный имплантат отличается от слухового аппарата?
Кохлеарная имплантация требуется для пациентов с двусторонней тугоухостью или глухотой тяжелой степени. Слуховой аппарат только усиливает звук. В отличие от него, кохлеарный имплант использует специальный набор программ для преобразования и очищения звуков, делая их восприятие более естественным.
4. В каком возрасте можно ставить кохлеарный имплант?
Оптимальным возрастом для проведения кохлеарной имплантации прелингвально оглохшим детям является возраст – 1 год.
5. Сколько примерно стоит разработанный вами программный продукт?
Программа стоит 150$, а устройство 350-400$. Если сравнить зарубежными версиями, то логопедический тренажер «Дэльфа-142.1» стоит 1545 $.
6. Какие есть перспективы развития кохлеарной имплантации в Узбекистане?
По статистике ежегодно в Узбекистане рождается 300-400 детей с врожденной тугоухостью и глухотой, а у более 1000 человек диагностируется приобретенная глухота. До 2014 года для проведения операции кохлеарной имплантации гражданам страны приходилось выезжать за границу. Теперь такие операции проводят в Республиканском специализированном научно-практическом медицинском центре педиатрии хирургами отделения врожденных и приобретенных заболеваний ЛОР-органов.
Импланты для операций закупаются государством и детям до 5 лет предоставляются на бесплатной основе. Родители или попечители при достижении ребенком возраста старше 5 лет приобретают кохлеарный имплант за свой счет или за счет спонсоров.
7. Есть ли у вас в планах выход на международный рынок?
Наша программа направлена на охват узбекского рынка, так как зарубежные программно-аппаратные комплексы не синтезируют (анализируют) и не корректируют узбекскую речь.
В Центре передовых технологий мы хотим воспользоваться студией звукозаписи для создания новых программ.