2022-yil oktabr oyida C.A.T. Science Accelerator 4.0. ishtirokchilari uchun yakuniy tadbir – Demo kuni – oʻtkaziladi.
Akseleratorning 3 nafar finalchisi 100 million so‘mdan mablag‘ga ega bo’ladi. Shuningdek, barcha finalchilar Innovatsion rivojlanish vazirligi grantiga biznes-reja taqdim etishlari mumkin bo‘ladi.
Demo kunining sanasi yaqin kunlarda e’lon qilinadi.
Yangiliklarini kuzatib boring!
Biz akselerator jamoalari bilan intervyular turkumini davom ettiramiz va bugun “GEOMEMBRANA” jamoasi o‘zlarining startap loyihasi haqida gapirib beradi.
1. Loyihangiz haqida bizga soʻzlab bering. Nima ustida ishlayapsiz?
Mahalliy xomashyolardan erto’la va bino tomlari uchun harorat saqlovich geomembranlarni olish va qo‘llash texnologiyasi ustida ishlayapmiz. Loyihamiz hizirgi kunda laboratoriyada ishlar olib borilmoqda oz miqdorda namunalar olinmoqda va sinov amaliyoti olib borilmoqda.
Jamomiz 4 nafar mutaxassisdan iborat.
– Loyiha asoschisi va raxbari: Jurayev Mirjalol, mustaqil ilmiy izlanishlar olib borivchi shaxsh.
– Texnolog: Eshqurbonuv Furqat, mustaqil ilmiy izlanishlar olib boruvchi shaxs.
– Labоrant: Sanjar Samatov, “Organik moddalarning kimyoviy texnologiyasi” mutaxassisligi bo‘yicha 2-kurs magistranti.
– Hisobchi: Ilhom Nomozov.
3. Geomembranalar boshqa tom yopish himoya qoplamalaridan qanday farq qiladi?
Bizning geomembranimiz boshqa materiallardan yangi moddaning qo‘shilishi tufayli issiqlik va sovuqqa yuqori chidamliligi bilan ajralib turadi.
4. O‘zbekistonda geomembranlarni o‘rnatishga talab bormi?
O‘zbekistonda geomembranlarga talab bor, chunki geomembrana qishloq xo‘jaligi va qurilish sohosida keng qo‘llaniladi. U sovuq davrlarda issiqlikni saqlash va iqlimning keskin isishi tufayli paydo bo’lgan issiqlikni qaytarish uchun kerak. Geomembrana suvni ham tejash uchun zarur hamoshyo hisoblanadi.
Namligi yuqori bo’lgan joylarda yangi qurilgan uylar tez zak ko’tarilishi tufayli yaroqsiz holga keladi. Buning oldini olish va uylarni uzoq vaqt davomida yaxshi holatda saqlash uchun biz geomembrandan foydalanishimiz mumkin. Misol uchun, agar ko’p qavatli binolardagi har bir xonadon ichidan geomembran bilan qoplangan bo’lsa, u holda suv toshqini paytida pastki qavatlarga suv o’tib ketmaydi.
5. Loyihaning eng qiyin qismi nima deb o’ylaysiz?
Kerakli jihozni olib kelish eng qiyin qismlardan biridir.
6. Loyihangiz qanchalik raqobatbardosh? O’zbekistonda uning analoglari bormi?
Ha, bizning raqobatchilarimiz bor, lekin bizning Geomembranimiz boshqa geomembranlardan uning tarkibiga yangi modda qoshilganligi uchun issiq va soviqa o’ta chidamli bo‘lgani bilan ajralib turadi.
7. Mahsulotingizni ishlab chiqarish uchun iqtisodiy hisob-kitoblarni amalga oshirdingizmi, agar shunday bo’lsa, o’zini oqlash muddati qancha?
Ha, mahsulotimiz ishlab chiqarilgandan keyin 3 yil o’tgach, biz xarajatlarni qoplashni kutmoqdamiz.
8. Ilg‘or texnologiyalar markazi laboratoriyalaridan qanday foydalanishni rejalashtiryapsiz?
Bizda mavjud bo‘lmagan laboratoriya jihozlaridan foydalanmoqchimiz.
“GEOMEMBRANA” jamoasiga intervyu uchun minnatdorchilik bildiramiz va loyihani rivojlantirishda muvaffaqiyatlar tilaymiz!
Jamoalar uchun yakuniy topshiriq: Demo kuni uchun pitch-video va taqdimot tayyorlash.
Jamoalar yakuniy topshiriqni tayyorlashni boshladilar. Demo kunidan oldin loyiha koordinatorlari va mentorlari barcha videolarni ko‘rib chiqadilar hamda pitch va taqdimot bo‘yicha sharhlar berishadi.
Vazifa topshirish muddati: 5 oktyabr
Hozircha Demo kunining sanasi belgilangani yo‘q.
Jamoalar yakuniy loyihalarini topshirmoqdalar
Dunyo olimlari noqulay o’sish sharoitlarda o‘simliklarni parvarish qilishning yangi texnologiyalarini yaratish ustida ishlamoqda va bu ishga mamlakatimiz olimlari ham katta hissa qo‘shmoqda.
Bugun biz akseleratorimizda ishtirok etayotgan «GIDROGEL» jamoasining ishi bilan tanishamiz.
Loyihamizning qisqacha mazmuni – biz Hydrogel ishlab chiqarish ustida ishlamoqdamiz, ya’ni bu o’simliklar uchun etarli miqdorda namlikni ta’minlaydigan kimyoviy moddadir.
Jamoamiz 5 kishidan iborat.
– Loyiha asoschisi: Normurotov Jaxongir Boymurodovich, kimyogar-texnolog, Termiz muhandislik-texnologiya instituti 2-kurs magistranti, “Polimer kopmlekslar yordamida tuproq sho‘rlanishini oldini olish va bartaraf etish texnologiyasini yaratish” mavzusidagi “Bo’lajak olim” tanlovi g‘olibi».
– Texnolog: Tursunov Sarvar, kimyo-texnolog, Termiz muhandislik-texnologiya instituti 2-kurs magistranti.
– Yordamchi texnolog: Poyonov Shahzot, kimyo-texnolog, Termiz muhandislik-texnologiya instituti 4-bosqich talabasi.
– Laborant: Iskandarova Shohodat, TerDU pedagogika instituti 4-kurs talabasi.
– Yordamchi laborant: Davronova Munisa, Termiz muhandislik-texnologiya instituti 2-kurs magistranti.
3. Nima uchun gidrogel o’simliklar uchun foydali?
Gidrogel suv tanqisligi yuqori bo’lgan qurg’oqchil va lalmikor yerlarda namlikni saqlash uchun foydalidir.
4. Gidrogelga qanday o’simliklar ekish mumkin?
Gidrogel barcha bir yillik va ko’p yillik o’simliklar uchun foydali hisoblanadi.
5. Qayerdan sotib olish bo’ladi va yakuniy iste’molchi uchun mahsulotingizning narxi qancha bo’ladi?
Uni gul do’konlarida sotib olish mumkin. Yaqinda yakuniy iste’molchimizga 85 000 (sakson besh ming) so‘mga sotdik.
6. Ilg‘or texnologiyalar markazi laboratoriyalaridan qanday foydalanishni rejalashtiryapsiz?
Ilg‘or texnologiyalar markazi laboratoriyalarida tuproq sho‘rlanishining kelib chiqishi va darajasi bo‘yicha laboratoriya tadqiqotlari natijalarini hamda tuproq namunalarini olishni rejalashtirganmiz.
Oksana Charyshnikova – loyiha menejeri, Ilg’or texnologiyalar markazining Eksperimental biofizika laboratoriyasi rahbari, 2018 yilning C.A.T. Science Accelerator dasturining birinchi ishtirokchilaridan biri.
Oksana va uning jamoasi kindik qoni oʻzak hujayralari milliy bankini yaratish ustida ishlamoqda. Oʻzak hujayralari tanamizdagi barcha hujayralarning boshlangʻich hujayralaridir, shuning uchun ular saraton kasalligiga qarshi kurashda faol qo’llaniladi.
Innovatsiyalar haqida oddiy tilda – Anna Jelixovskayaning Sputnik uchun tayyorlagan reportajida.
Manba: Sputnik Узбекистан
17-sentyabr, shanba kuni Ilg‘or texnologiyalar markazida mehmon spiker bilan seminar bo‘lib o‘tadi
Artur taqdimotni qanday qilib to‘g‘ri o‘tkazish, tinglovchilarga qisqa muddat ichida maksimum axborotni qanday yetkazish va auditoriya oldida o‘zini yo‘qotib qo‘ymaslik haqida gapirib beradi.
Bu seminar juda muhim, chunki sizning taqdimot bo‘yicha ko‘nikmalaringiz juda tez orada – akselerator Demo Kunida zarur bo‘ladi.
Toshkent shahri va Toshkent viloyatining barcha jamoalari oflayn ishtirok etishi shart!
Boshqa viloyatlardagi jamoalar uchun Zoom’da onlayn translyatsiya mavjud bo’ladi.
Seminar: «Omma oldida chiqish. Omma oldida o‘z startap-loyihangizni taqdim qilish ko‘nikmalari»
Intervyularimiz turkumini davom ettiramiz. Bugun «Milk Silk» jamoasi o’z loyihasi haqida so’zlab beradi.
Biz hammamiz bilamizki, paxta, jun, ipak va zig’ir tola ishlab chiqarish uchun mashhur tabiiy materiallardan biridir. Ammo «Milk Silk» startap loyihasi sut oqsili (kazein)dan tolalar ishlab chiqarish bilan shug’ullanmoqda.
Keling, ularning ishlari bilan yaqinroq tanishaylik.
“Milk-Silk” loyihasi istemolga yaroqsiz achib qolgan sutni tarkibidagi (kazein) oqsildan tola olish orqali, sanoatda antibakterial kiyim kechaklar, tibbiyot sohasida bint, ichki va tashqi tikuv uchun jarrohlik iplarni ishlab chiqarish ustida ishlamoqda.
Jamoamiz 2 nafar mutaxassisdan iborat.
Loyiha asoschisi: Islombek Usmonov Yakubjon o`g`li – iqtisodchi, yurist, mustaqil ilmiy izlanishlar olib boruvchi shaxs, “Milk-Silk” loyihasi bilan “O`zbekiston uchun 100-g`oya” Respublika tanlovi g`olibi.
Yordamchi texnolog: G`ulomova Shahlo Rahmonjon qizi – Toshkent tibbiyot akademiyasi Tibbiy pedagogika fakulteti 6-bosqich talabasi.
“Akademik Abdullaxodjaeva Malika Samatovna” stipendiyasi sohibasi.
3. Kazein tolasini ishlab chiqarish g’oyasi qachon va qanday paydo bo’lgan?
2015-yili internetda Eco-bizneslar haqida ma`lumot o`qib qoldim. 1930-yillarda Italiyada ilk bor sut oqsili (kazein)dan tola ishlab chiqarilganligi to`g`risidagi qisqa ma`lumot e`tiborimni tortdi. Bu ma`lumot menga tanishday tuyildi. Google dan qidirdim ushbu loyiha bo`yicha to`liq ma`lumotlar topilmadi. Keyinchalik turli adabiyotlardan ishlab chiqarish bo`yicha ma`lumotlarni izlab topdim va mustaqil ravishda uy sharoitida tajribalarni boshladim. Dastlabki tajribalar 1 yil o`xshamdi, keyin ko`proq ma`lumotlar to`plab maqsadimga erishdim. 2018-yilning mart oyida Intelektual mulk agentligi tomonidan ilmiy ishimga mualliflik huquqini beruvchi patent oldim.
4. Nima uchun tola ishlab chiqarish uchun kazeinni tanladingiz? Kazein qanday xususiyatlarga ega va undan tola/mato qanday ishlab chiqariladi?
Oqsil tolalar taʼbiy tolalardan koʼpgina afzalliklari bilan farq qiladi.
Birinchidan, oqsil tola ishlab chiqarish uchun ancha kam mehnat sarflanadi. Masalan, gʼoʼzaning ishlovidan tortib to chigitdan bir tonna paxta tolasini ajratib olishga 200 ish kuni, vaholanki bir tonna sutdan tola olish uchun, sutdan (kazein) oqsilini ajratib olishga ketgan mehnatni qoʼshib hisoblaganda koʼpi bilan 20 ish kuni sarf boʼladi.
Ikkinchidan, paxtadan mato ishlab chiqarishga solishtirganda, sutdan mato tayyorlashga oʼn baravar kam suv ketadi; 1 kilogramm mato tayyorlash uchun 30 litr sut va 2 litr suv kerak (solishtirish uchun-paxtadan 1 kilogramm mato tayyorlash uchun 20 ming litr suv sarflash kerak).
Sutdan tola ishlab chiqarishda, bir tomondan, mehnat kam sarflansa, ikkinchi tomondan, oz vaqt ichida koʼp mahsulot tayyorlash mumkin.
Qo’shimcha afzalliklar:
-sutdan tola hosil qilish unchalik koʼp mablagʼ sarflanmaydi va bunday tola ishlab chiqarishni tez yuksaltirish mumkin;
-sut tolasini ishlab chiqarish iqlim, ob-havoning noqulay kelishi va mavsumga bogʼliq emas;
-ularni yil boʼyi ishlab chiqarish mumkin;
-sut tolasidan ipakka oʼxshagan mato tayyorlanadi;
-sutdan yaratilgan kiyim an’anaviy kiyimdan farq qilmaydi.
Dastlab sutni tarkibiga achitqi kiritilib sut achitiladi. Natijada sut tarkibidagi oqsil (kazein) pastga cho`kkanidan so`ng, zardobdan ajratilib 3 marta yuviladi va quritiladi. Tayyor oqsilni eritib cho`ktirish vannasida tola hosil qilinadi. Keyin toladan kiyim kechak va tibbiyot iplari ishlab chiqariladi.
5. Loyihangizning maqsadli auditoriyasini qanday baholayapsiz? Sizning potentsial iste’molchingiz kim?
“Milk-Silk” kompaniyamiz sut oqsili (kazein)dan sanoatda ishlab chiqariladigan kattalar va bolalar uchun antibacterial, inson tanasiga foydali bo`lgan kiyim kechaklarni “Klaster” tizimini joriy qilgan holda ishlab chiqarishni yo`lga qo`ymoqchi. Albatta, bu tizimni joriy qilishdan ko`zlangan maqsad xom-ashyo bazasini shakillantirish orqali mahsulot tan narxini arzonlashishiga ko`mak beradi. Ya`ni, biz o`zimiz sigir sotib olamiz va o`zimiz sutni sog`ib olib, xom-ashyo bazasini shakillantiramiz. Sog`ib olingan sutdan tayyor mahsulot ishlab chiqarib, aholini barcha qatlamiga kiyim kechaklarni E-Commerce online do`kon orqali sotamiz va yetkazib beramiz.
6. Yakuniy foydalanuvchi uchun mahsulotingizning narxi qancha bo’ladi?
O`rtacha narxi $10 bo`ladi
7. Bozorga qanday kirishni rejalashtiryapsiz? Sizda hozirda puxta o’ylangan strategiya bormi?
Biz avval bozorga yosh bolalar uchun tikilgan kiyim-kechaklar bilan kirib kelmoqchimiz. Yangi tug`ilgan chaqaloqlar va 3 yoshgacha bo`lgan bolalarni terisi tasirchan bo`ladi. Ularga tabiiy havo o`tkazuvchi, antiallergik hususiyatiga ega bo`lgan matolarga ehtiyoj tug`iladi. Bozorga kirib olganimizdan so`ng kattalar uchun ishlab chiqarishni boshlaymiz.
Ilg‘or texnologiyalar markazi laboratoriyalarida Milk-Silk loyihamiz tajribalarini o`tkazib kelmoqdamiz. Markaz hodimlari barcha sharoitlarni yaratib berishgan va tajribalarimizda ishtirok etishib amaliy yordam berishmoqda.
Barcha jamoalardan 9-sentabr, juma kuniga qadar o‘z mentorlari bilan yakuniy uchrashuvlarni o‘tkazishlarini so‘raymiz.
Ushbu haftaning chorshanba va shanba kunlari seminarlar boʻlmaydi. Barcha jamoalar mentorlar bilan yakka tartibda uchrashadilar va biznes-reja va MVP topshiriqlari ustida ishlaydilar.
Shanba kuni barcha mentorlar bilan alohida (guruhlarsiz) uchrashamiz va loyihalaringiz ishi haqida fikr-mulohazalarni tinglaymiz.

Архив постов: Сентябрь 2022
Мы продолжаем серию интервью с командами акселератора. Сегодня о своем стартап-проекте расскажет команда «GEOMEMBRANA»
Мы работает над технологией получения и применения теплосберегающих геомембран для фундаментов и крыш зданий из местного сырья. В настоящее время наш проект находится на стадии разработки в лаборатории, берется небольшое количество образцов и проводятся испытания.
Наша команда состоит из 4-х специалистов.
— Основатель и руководитель проекта: Джураев Мирджалол, независимый исследователь.
— Технолог: Эшкурбонов Фуркат, независимый исследователь.
— Лаборант: Санжар Саматов, магистрант 2 курса по специальности «Химическая технология органических веществ».
— Бухгалтер: Ильхом Номозов.
3. Чем ваша геомембрана отличается от других защитных покрытий для кровли?
Наша геомембрана отличается от других материалов высокой устойчивостью к теплу и холоду.
4. Есть ли спрос на установку геомембран в Узбекистане?
В Узбекистане спрос есть, так как геомембрана широко используется в сельском хозяйстве и строительстве. Она необходима для сохранения тепла в холодные периоды и отталкивания тепла, возникшего из-за резкого потепления климата. Геомембрана также является необходимым элементом для экономии воды.
В районах с повышенной влажностью, новопостроенные дома быстро приходят в негодность. Чтобы предотвратить это и сохранить дома в хорошем состоянии в течение длительного времени, мы можем использовать гиомембрану. Например, если каждую квартиру в многоэтажках покрыть геомембраной изнутри, то вода при затоплении не будет поступать на нижние этажи.
5. Насколько ваш проект конкурентоспособен? Есть ли его аналоги в Узбекистане?
Да, у нас есть конкуренты, но наша геомембрана отличается от других геомембран тем, что она чрезвычайно устойчива к жаре и холоду благодаря добавлению особого вещества.
6. Что по вашему мнению является самой сложной частью проекта?
Привезти нужное оборудование — одна из самых сложных задач нашего проекта.
7. Проводили ли вы экономические расчёты по производству вашего продукта, и если да, то каков срок его окупаемости?
Да, через 3 года после производства нашего продукта мы ожидаем окупить расходы.
Мы хотим использовать лабораторное оборудование, которого у нас нет.
Мы благодарим команду «GEOMEMBRANA» за интервью и желаем успехов в развитии проекта!
Финальное задание
Сентябрь 29, 2022
Финальное задание для команд: ПРОЕКТ — видео питч и презентация для Демо дня.
Команды акселератора приступили к подготовке итогового задания. Перед Демо-днем координаторы и менторы проекта посмотрят все видеоролики и дадут комментарии к питчу и презентации.
Дата сдачи задания: 5 октября
Дата демо дня пока еще не определена
Команды сдают финальные проекты
Интервью с командой «GIDROGEL»
Сентябрь 15, 2022
Ученые всего мира работают над созданием новых технологий ухода за растениями, растущими в неблагоприятных условиях, большой вклад в это дело вносят и ученые нашей страны.
Сегодня мы познакомимся с работой команды «GIDROGEL», которая принимает участие в нашем акселераторе.
Кратко охарактеризуем наш проект: «Гидрогель» — это химическое вещество, обеспечивающее растения достаточным количеством влаги при недостатке воды. Гидрагель удерживает воду, постепенно отдавая ее корням растений, что предотвращает загнивание корней от переувлажнения и процесс засоления почвы.
Наша команда состоит из 5 специалистов.
— Учредитель проекта: Нормуротов Жахонгир Боймуродович, химик-технолог, магистрант 2 курса Термезского инженерно-технологического института, победитель конкурса «Ученый будущего» с темой «Создание технологии предотвращения и ликвидации эрозии почв с использованием полимерных композитов».
— Технолог: Турсунов Сарвар, химик-технолог, магистрант 2 курса Термезского инженерно-технологического института.
— Помощник технолога: Поёнов Шахзот, химик-технолог, студент 4 курса Термезского инженерно-технологического института.
— Лаборантка: Искандерова Шоходат, студентка 4 курса педагогического института ТерГУ.
— Лаборант помощник: Давронова Муниса, магистрантка 2 курса Термезского инженерно-технологического института.
3. Чем полезен гидрогель для растений?
Гидрогель полезен для поддержания влажности в засушливых и полузасушливых землях с высоким дефицитом воды.
4. Какие растения можно сажать в гидрогель?
Гидрогель полезен для всех видов однолетних и многолетних растений.
5. Где можно приобрести и какова будет стоимость вашей продукции для конечного потребителя?
Его можно купить в цветочных магазинах. Недавно мы продали его нашему конечному потребителю за 85 000 (восемьдесят пять тысяч) сумов.
6. Как вы планируете использовать лаборатории Центра передовых технологий?
В лабораториях Центра передовых технологий мы планируем получить результаты лабораторных исследований происхождения и уровня засоления почв, а также образцы состава и свойств почв.
Учёные Узбекистана создают банк стволовых клеток
Сентябрь 14, 2022
Публичные выступления. Навыки для презентации своего стартап-проекта на публике
Сентябрь 12, 2022
Семинар: «Публичные выступления. Навыки для презентации своего стартап-проекта на публике»
Интервью с командой «Milk Silk»
Сентябрь 8, 2022
Продолжаем серию интервью. Сегодня команда «Milk Silk» расскажет о своем проекте.
Все мы знаем, что хлопок, шерсть, шелк и лен являются одними из популярных натуральных материалов для производства волокон. Однако стартап-проект «Milk Silk» занимается производством волокон из молочного белка: казеина.
Давайте поближе познакомимся с их работой.
Наш проект “Milk-Silk” работает над производством антибактериальной одежды, бинтов, хирургических нитей для внутренних и наружных швов, путем извлечения волокна из белка (казеина), содержащегося в непригодном к употреблению молоке.
В нашей команде 2 специалиста.
— Основатель проекта: Исломбек Усмонов Якубджон угли — экономист, юрист, независимый научный исследователь, победитель республиканского конкурса «100 идей для Узбекистана» с проектом Milk-Silk.
— Помощник-технолог: Шахло Гуломова Рахмонжон кизи — студентка 6 курса медико-педагогического факультета Ташкентской медицинской академии, обладательница стипендии имени академика М. С. Абдуллаходжаевой.
3. Когда и как у вас появилась идея создания казеинового волокна?
В 2015 году я прочитал информацию об Эко-бизнесе в Интернете. Мое внимание привлекло то, что в 1930-х годах в Италии впервые из молочного белка (казеина) было получено волокно. Эта информация показалась мне знакомой. Дальнейшие поиски в Google не помогли мне найти полную информацию об этом проекте. После этого я стал искать информацию о способе производства в различной литературе и приступил самостоятельно экспериментировать дома. Первые эксперименты длились около 1 года, затем я собрал больше информации и добился своей цели: у меня получилось извлечь волокно из белка (казеина). В марте 2018 года я получил патент, предоставляющий авторские права на мою научную работу от Агентства интеллектуальной собственности.
4. Почему вы выбрали казеин для производства ткани? Каковы свойства казеина и как из него делают ткань?
Белковые волокна имеют много преимуществ перед натуральными волокнами.
Во-первых, гораздо меньше труда затрачивается на производство белкового волокна. Например, для извлечения тонны хлопкового волокна из семян хлопчатника требуется 200 рабочих дней, а для извлечения волокна из тонны молока требуется максимум 20 рабочих дней, включая труд, затраченный на выделение белка (казеина) из молока.
Во-вторых, по сравнению с производством ткани из хлопка, для производства ткани из молока требуется в десять раз меньше воды. Для изготовления 1 килограмма ткани необходимо 30 литров молока и 2 литра воды, а для изготовления 1 килограмма хлопчатобумажной ткани необходимо 20 000 литров воды.
При производстве волокна из молока, с одной стороны, затрачивается меньше труда, а с другой стороны, можно за короткое время произвести большое количество продукции.
Дополнительные преимущества:
— производство молочных волокон является недорогим и может быть быстро расширено;
— производство молочных волокон не зависит от климата, ненастной погоды и времени года;
— можно производить круглый год;
— можно произвести шелкоподобную ткань;
— внешне ткань из молока ничем не отличается от традиционной.
Сначала в молоко добавляют дрожжи, и молоко сквашивается. После того, как белок (казеин) в молоке осядет, его отделяют от сыворотки, промывают 3 раза и сушат. Волокна образуются путем растворения готового белка в ванне для отстаивания. В результате из волокна изготавливают одежду и медицинские нити.
5. Расскажите об области применения казеинового волокна.
Наша компания “Milk-Silk” стремится наладить производство антибактериальной одежды промышленного производства для взрослых и детей из молочного белка (казеина), полезного для организма человека, с внедрением системы «Кластер». Безусловно, цель внедрения этой системы – способствовать удешевлению продукта за счет формирования сырьевой базы. То есть мы сами покупаем корову и сами доим молоко, формируя сырьевую базу. Мы производим готовую продукцию из сцеженного молока, реализуем и доставляем одежду всем слоям населения через интернет-магазин E-Commerce.
6. Какова будет стоимость вашей продукции для конечного потребителя?
Средняя цена составит $10
7. Как вы планируете выходить на рынок? Есть ли у вас на данный момент продуманная стратегия?
Для начала мы хотим выйти на рынок с одеждой для новорожденных и детей до 3 лет, так как они имеют чувствительную кожу и нуждаются в натуральных, дышащих, антиаллергенных тканях. После выхода на рынок мы запустим производство для взрослых.
8. Как вы используете лаборатории Центра передовых технологий?
Мы проводим эксперименты по нашему проекту «Milk-Silk» в лабораториях Центра передовых технологий. Сотрудники центра создали все условия и оказывают практическую помощь, участвуя в наших экспериментах.